Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā svinēs Katrīnas dienu

Rīga, 25.nov., LETA. Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā šodien no plkst.12 svinēs Katrīnas dienu, aģentūru LETA informēja muzejā.

Latviešu tradīcijās Katrīndienu 25.novembrī kopā ar Mārtiņdienu uzlūkojuši kā vasaras un rudens darbu pabeigšanas laiku. Katrīna tikusi uzskatīta arī par lopu aizgādni, bet Katrīnas diena - par lopu svētkiem, kad aitas un citi mājlopi gājuši baznīcā.

Tāpēc aitas pirms Katrīnām necirpuši, lai viņām nebūtu kauns kailām baznīcā rādīties. Katrīnās, tāpat kā Mārtiņos, staigājuši ķekatnieki. Katrīnas dienā pareģoja laiku. Ja ap Katrīnas dienu mīksts laiks, tad visa ziema būs silta, ja salst - ziemā gaidāms aukstums.

Katrīnas dienā senie latvieši pelnos cepuši vistu un vārījuši klimpas, lai aitām augtu brangi jēri.

Brīvdabas muzejā šodien mīļi gaidītas visas Katrīnas un citi apmeklētāji, lai kopā ar folkloras kopu "Senlejiņa" ietu ķekatās, spēlētu spēles un dziedātu dziesmas. Kurzemes sētā, no kurienes Usmas baznīca ar roku aizsniedzama, būs sabraukušas aitas un citi kustoņi. Priedes krogā būs Cepešu diena: saimniece cienās gan ar vistas, gan cūkas cepeti, būs nobaudāma arī gaiļa klimpu zupa. Apmeklētāju labsajūtu uzlabos muzikanti.

Kartupeļu balle Brīvdabas muzejā jau nosvinēta, taču Katrīndienā savus svētkus svinēs ķirbji. Tie būs gan apskatāmi, gan nopērkami, un tos varēs līdz muzeja vārtiem aizvizināt zirga pajūgā.

Bet, lai uzzinātu, kas gaidāms nākotnē, būs jāgriežas pie Nidas mājas zīlnieces vecās Kačas.

Katrīnām, kas zinās par savu vārdu kādu pantu noskaitīt, dziesmu nodziedāt vai ticējumu pastāstīt, ieeja par brīvu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas