Gada inflācija jūlijā - 9,5%

Rīga, 8.aug., LETA. Inflācijas rādītāji Latvijā turpina kāpt, un šā gada jūlijā, salīdzinot ar pagājušā gada jūliju, patēriņa cenas pieaugušas par 9,5%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

 

Preču cenas augušas par 8,2%, bet pakalpojumu cenas - par 13%.

 

Jūlijā, salīdzinot ar jūniju, inflācija bija 1,2%. Precēm cenas pieauga par 1,2%, bet pakalpojumiem - par 1,3%.

 

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām jūlijā bija cenu kāpumam tabakas izstrādājumiem, ar mājokļa uzturēšanu un apsaimniekošanu saistītiem pakalpojumiem, siltumenerģijai un augļiem, kā arī cenu kritumam apģērbiem.

 

Pēc akcīzes nodokļa paaugstināšanas par 14% palielinājās cenas tabakas izstrādājumiem. Lai gan akcīzes nodoklis tika paaugstināts arī šā gada janvārī, tabakas izstrādājumu cenas būtiski sāka pieaugt tikai jūnijā.

 

Jūlijā sadārdzinājās mājokļa uzturēšanas pakalpojumi. Apsaimniekošanas maksa privatizētajos dzīvokļos pieauga vidēji par 10,7%, bet par 3,3% dārgāka kļuva siltumenerģija.

 

Pārtikas grupā lielākā ietekme uz cenu kāpumu bija augļiem - par 7,4%. Dārgāka kļuva maize un graudaugu izstrādājumi - par 2,2%, gaļa un gaļas izstrādājumi - par 1,2%, kā arī piens un piena produkti - par 2,8%. Cenas palielinājās arī cukuram - par 1,2%, svaigām zivīm - par 1,9%, atspirdzinošiem dzērieniem - par 1,3%.

 

Dārgāki kļuva ēdināšanas pakalpojumi kafejnīcās un restorānos - par 1,5%. Sadārdzinājās personīgās aprūpes iestāžu pakalpojumi - par 3,2%, apdrošināšana - par 1,2%, kā arī finanšu pakalpojumi - par 8%, ko galvenokārt noteica maksas palielināšana par rēķinu apmaksu pastā.

 

Atlaižu ietekmē samazinājās cenas apģērbiem - par 4,5% un apaviem - par 3,5%. Lētākas kļuva datu apstrādes iekārtas - par 1,3%, TV, audio, video un foto tehnika - par 1,2%, tālruņu aparāti - par 1,5%. Lētāki bija arī tūrisma pakalpojumi - par 0,6% un piederumi sportam un atpūtai - par 5,9%.

 

Patēriņa cenu gada pieauguma temps jūlijā, salīdzinot ar jūniju, ir palielinājies. Visbūtiskāk to noteica tabakas izstrādājumu sadārdzināšanās, paaugstinot vidējo cenu līmeni par 0,3 procentpunktiem.

 

Pieauguma tempu ievērojami palielināja straujāks cenu kāpums maizei, gaļai un gaļas izstrādājumiem, piena produktiem, kā arī mājokļa uzturēšanas pakalpojumiem un siltumenerģijai. Sezonas atlaides apģērbiem un apaviem bija mazākas nekā pērn, un tas arī veicināja patēriņa cenu gada pieauguma tempa palielināšanos.

 

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas