Gada inflācija novembrī - 13,7%

Rīga, 10.dec., LETA. Inflācija Latvijā turpina paaugstināties un, salīdzinot ar pagājušā gada novembri, šā gada novembrī patēriņa cenas pieaugušas par 13,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tai skaitā precēm cenas augušas par 12,8%, bet pakalpojumiem - par 16%.

 

Patēriņa cenu 12 mēnešu pieauguma temps turpināja palielināties. To galvenokārt noteica straujāka nekā pērn pārtikas produktu, īpaši maizes, graudaugu izstrādājumu, piena produktu un siera sadārdzināšanās, kā arī degvielas cenu pieaugums pretstatā cenu kritumam pērn.

 

Šā gada novembrī, salīdzinot ar oktobri, cenas palielinājās par 1,4%. Precēm cenas pieauga par 1,7%, bet pakalpojumiem - par 0,6%. 2006.gada novembrī, salīdzinot ar 2006.gada oktobri, vidējais patēriņa cenu līmenis cēlās par 1%.

 

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām novembrī bija cenu kāpumam maizei un graudaugu izstrādājumiem, dārzeņiem, gaļai un gaļas izstrādājumiem, pienam, sieram, olām un degvielai.

 

Maizei cenas pieauga vidēji par 16,3%, bet graudaugu izstrādājumiem - par 6,3%, īpaši miltiem. Konditorejas izstrādājumi kļuva par 2,6% dārgāki.

 

Sezonālo svārstību ietekmē bija vērojams cenu kāpums dārzeņiem - par 15,5%. Dārgāka kļuva gaļa un gaļas izstrādājumi - par 1,9%, zivis un zivju izstrādājumi - par 1,8%, piens un piena produkti - par 0,9%, siers - par 6,6%, olas - par 5,1%.

 

Turpināja pieaugt cenas komunālajiem pakalpojumiem. Siltumenerģijai cenas pieaugušas par 1%, ūdens piegādei - par 0,8%, atkritumu savākšanai - par 0,7%, kanalizācijai - par 1,3%. Dārgāka kļuva mājokļa īres maksa, kas palielinājusies par 1,3%.

 

Degvielas cenas novembrī sadārdzinājās vidēji par 5,4%, visvairāk cenas pieauga dīzeļdegvielai. Sadārdzinājās arī cietais kurināmais un sašķidrinātā gāze.

 

Dārgāki kļuva mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi - par 2,1%, personīgās aprūpes iestāžu pakalpojumi - par 1,7%, ēdināšana - par 1,1%, atpūtas un sporta pakalpojumi - par 2,3%, ambulatorie pakalpojumi - par 1,1% un apdrošināšana - par 2,2%.

 

Novembrī cenu kritums bija vērojams augļiem. Lētākas kļuva aviobiļetes, telefona aparāti, kā arī mājsaimniecības aprūpes pakalpojumi un viesnīcu pakalpojumi. Atlaižu ietekmē lētāk maksāja apavi, sadzīves tehnika, materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam, kā arī TV, audio un video tehnika.

 

LETA jau ziņoja, ka šā gada oktobrī, salīdzinot ar pagājušā gada oktobri, patēriņa cenas pieauga par 13,2%. Precēm cenas pieauga par 12,2%, bet pakalpojumiem - par 16%.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas