Gada inflācija septembrī - 11,4%

Rīga, 8.okt., LETA. Inflācija Latvijā turpina palielināties, jau otro mēnesi sasniedzot divciparu skaitli, - šā gada septembrī, salīdzinot ar šo pašu mēnesi pirms gada, patēriņa cenas pieaugušas par 11,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Preču cenas augušas par 10,1%, bet pakalpojumu cenas - par 14,9%.

 

Septembrī, salīdzinot ar augustu, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 1,9%. Precēm cenas pieauga par 1,6%, bet pakalpojumiem - par 2,5%

 

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām septembrī bija cenu kāpumam apģērbam un apaviem, izglītības pakalpojumiem, ēdināšanai, siltumenerģijai, pienam un piena produktiem.

 

Izpārdošanas kampaņu noslēgšanās un jaunās sezonas preču nonākšana tirdzniecībā sekmēja cenu kāpumu apģērbiem - par 7,8% un apaviem - par 17,6%. Sākoties mācību gadam, vidēji par 16,2% pieauga maksa par izglītības pakalpojumiem.

 

Septembrī turpināja palielināties ēdināšanas pakalpojumu cenas - par 3,7%, īpaši mācību iestāžu ēdnīcās. Maksa par siltumenerģiju pieauga par 2,8%.

 

Pārtikas preču grupā lielākais cenu kāpums bija pienam un piena produktiem - par 3,5%. Gaļa un gaļas izstrādājumi kļuva par 1,5% dārgāki, bet graudaugu izstrādājumi - par 4,6% dārgāki.

 

Maizes cenas pieauga par 0,9%. Dārgāki kļuva dārzeņi - par 2,6%, siers - par 3,9%, olas - par 5,4%, augu eļļa un tauki - par 4,8%, bet lētāki kļuva augļi - par 1,2%, kartupeļi - par 17,6% un zivis - par 3%. Dārgāki kļuva alkoholiskie dzērieni - par 1%, galvenokārt stiprie dzērieni un vīni.

 

Sadārdzinājās mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi - par 3,4%, mājas aprūpes pakalpojumi - par 4,4%, dzelzceļa pakalpojumi - par 4,3%, autovadītāju kursi - par 5%, atpūtas un sporta pakalpojumi - par 3,9%, personīgās aprūpes iestāžu pakalpojumi - par 2,2% un apdrošināšana - par 4,5%.

 

Cenas pieauga mēbelēm un mājokļa iekārtām - par 1%, dārgāks kļuva cietais kurināmais - par 3,9%.

 

Lētākas kļuva lietotās automašīnas, foto tehnika un datu apstrādes iekārtas. Atlaižu ietekmē cenas kritās televizoriem, audio un video tehnikai un velosipēdiem.

 

Salīdzinot ar augustu, patēriņa cenu divpadsmit mēnešu pieauguma temps ir palielinājies. Visvairāk to veicināja auto degviela, jo septembrī neatkārtojās pērn reģistrētais ievērojamais cenu kritums. Šogad mazāk izteikts bija sezonālais cenu kritums dārzeņiem un augļiem, tādējādi palielinot vidējā cenu līmeņa pieaugumu.

 

Straujāk nekā pērn pieauga piena produktu, graudaugu izstrādājumu, gaļas un gaļas izstrādājumu, eļļas un tauku, kā arī siltumenerģijas, apģērbu, apavu, izglītības, atpūtas un kultūras, personiskās aprūpes iestāžu, ēdināšanas, apdrošināšanas, transporta un citu pakalpojumu cenas.

 

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējo 12 mēnešu vidējo patēriņa cenu līmeni, ir palielinājies par 8,2%.

 

Šā gada deviņos mēnešos patēriņa cenas pieauga par 9,4%. Lielākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām bija pārtikas produktu - par 10,2%, tabakas izstrādājumu - par 36,2%, ēdināšanas pakalpojumu - par 16,9%, ūdens piegādes un ar mājokli saistīto pakalpojumu - par 22,1% un degvielas - par 13,4% cenu kāpumam. Pagājušā gada deviņos mēnešos patēriņa cenas pieauga par 4,9%.

 

Jau ziņots, ka augustā, salīdzinot ar pagājušā gada augustu, patēriņa cenas pieauga par 10,1%, pirmo reizi vairāk nekā pēdējo desmit gadu laikā pārsniedzot divciparu skaitli.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas