"Gaismas pili" piedāvā būvēt par 458 vai 555 miljoniem latu

Rīga, 14.sept., LETA. Konkursā par Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunās ēkas "Gaismas pils" būvniecību piedāvāts uzbūvēt bibliotēkas ēku par 458 vai 555 miljoniem latu, liecina šodien valsts aģentūras "Jaunie trīs brāļi" iepirkuma komisijas atvērtie "Gaismas pils" būvniecības konkursa piedāvājumi.

Nacionālā būvkompāniju apvienība, kurā apvienojušās AS "RBSSKALS", SIA "Skonto būve" un SIA "Re&Re", ir gatava uzbūvēt "Gaismas pili" par 458 339 598 latiem, bet juridisko personu apvienība, kurā ir SIA "PBLC", SIA "Moduls Rīga" un SIA "PB Fasādes" - par 555 445 124 latiem.

 

Nacionālā būvkompāniju apvienība "Gaismas pils" ēkas šīs dienas būvniecības cenu lēš 131,8 miljonu latu apmērā. Pierēķinot paredzamo būvniecības sadārdzinājumu 88,5 miljonus latu un konkursa nolikumā prasīto finanšu līdzekļu plūsmas nodrošināšanu, kas izmaksās 238 miljonus latu, kopumā nepieciešami 458,3 miljoni latu.

 

Juridisko personu apvienība "Gaismas pils" ēkas nosauktā pašreizējā būvdarbu cena ir 189,4 miljoni latu, iespējamais sadārdzinājums - 60 miljoni latu. Tādējādi kopējās ēkas būvdarbu izmaksas ir 249,4 miljoni latu latu. Par finanšu resursu piesaisti tiek prasīti 306 miljoni latu, līdz ar to kopumā ēkas būvniecība izmaksās 555,4 miljoni latu.

 

Klātesošajiem žurnālistiem Nacionālo būvkompāniju apvienība izplatīja paziņojumu, kurā aicina par gaismas pils realizāciju atbildīgās valsts amatpersonas apsvērt iespēju finansēt būvniecību no valsts budžeta, neuzņemoties valsts ilgtermiņa saistības un novēršot kopējo izmaksu nevajadzīgu, vairākkārtēju sadārdzinājumu.

 

Pasūtītājs konkursa dokumentācijā izvirzīja nepārprotamus noteikumus attiecībā uz piedāvājuma sagatavošanu. Bija jāiesniedz viens piedāvājums, cenā iekļaujot būvdarbu izmaksas, finanšu resursu piesaistes izmaksas un iespējamās būvniecības nozares inflācijas izmaksas, nedodot pretendentiem tiesības izdarīt izmaiņas šajos noteikumos un piedāvāt alternatīvus risinājumus, teikts paziņojumā.

 

"Mēs vēršam Latvijas valsts, pasūtītāja un sabiedrības uzmanību uz to, ka no Nacionālās būvkompāniju apvienības kopējā finanšu piedāvājuma būvdarbu cena veido 131 miljonu latu, kas ir tikai nedaudz vairāk par ceturto daļu no kopējās mūsu piedāvātās līguma summas. Pārējās izmaksas izriet no konkursa dokumentācijas noteikumiem par finansējuma piesaisti: prasības nodrošināt fiksētu procentu likmi divdesmit gadu termiņā un iekļaut līgumā nomaksājamos procentus, kā arī prasības prognozēt iespējamo būvniecības inflāciju un pēc apšaubāmas metodoloģijas iekļaut to finanšu piedāvājumā," teikts paziņojumā.

 

Tajā pašā laikā minētā būvnieku apvienība apliecina gatavību veikt būvdarbus gan uz konkursa dokumentācijā paredzētajiem finansējuma noteikumiem, gan arī tad, ja būvdarbi tiks apmaksāti bez papildu finansējuma piesaistes, tieši no valsts budžeta.

 

Preses konferencē valsts aģentūras "Jaunie trīs brāļi" direktors Zigurds Magone potenciālo būvnieku nosauktos kopējos nepieciešamos finanšu līdzekļus nosauca par "astronomiskiem" un "pilnīgi neadekvātiem". Lielās summas Magone skaidroja ar pietiekami lielas konkurences trūkumu un būvnieku nevēlēšanos uzņemties risku.

 

Magone uzsvēra, ka "nepieļaus otru Dienvidu tiltu". Maksimālā summa, par kuru ir dotas valsts budžeta garantijas patlaban ir 150 miljoni latu. Lielākas naudas summas LNB projekta realizētāju rīcībā nav.

 

Par būvnieku izvirzītajām finansiālajām prasībām tiks informēta Kultūras ministrija, Ministru kabinets un LNB projekta uzraudzības padome.

 

Magone uzskata, ka jāpārskata "Gaismas pils" projekta finansēšanas kārtība, kas paredzēja, ka būvkompānija pati nodrošina vajadzīgā finansējuma plūsmu, kuru valdība atmaksā 20 gadu laikā.

 

Konkursam sākotnēji bija pieteikusies arī juridisko personu apvienība, kurā ir AS "Merko Ehitus" un SIA "Merks".

 

LETA jau ziņoja, ka "Jaunie trīs brāļi" nosūtīja vēstules 100 pasaules lielākajām būvkompānijām un aicināja piedalīties konkursā par tiesībām būvēt "Gaismas pili". Arī sabiedrība par atklātību "Delna" arī izsūtīja 100 vēstules Latvijas un pasaulē lielākajām būvkompānijām un norādīja, ka uzņēmumam, kas veiks LNB ēkas būvdarbus, būs jāievēro atklātības un pretkorupcijas politika un jāgarantē sava uzņēmējdarbības atbilstība starptautiskās organizācijas "Transparency International" biznesa principiem kukuļošanas novēršanā.

 

Neviena no uzrunātajām pasaules lielajām būvkompānijām pieteikumu konkursam nav iesniegusi. Aģentūrai "Jaunie trīs brāļi" adresētajās atteikuma vēstulēs par iemeslu lielākoties minēta noslodze citos apjomīgos būvprojektos vai arī tas, ka plānos neietilpst darbība Latvijas tirgū.

 

Atbilstoši 2007.gada 19.aprīlī izsludinātā starptautiskā konkursa kandidātu atlases nolikumam LNB ēkas būvdarbu veicēju "Jaunie trīs brāļi" izvēlēsies divās kārtās - pirmajā kārtā izvēlēsies pieteikumus, kas atbildīs kandidātu atlases kritērijiem, bet otrajā kārtā uzvarētāju noteiks pēc saimnieciski visizdevīgākā piedāvājuma.

 

Iepirkuma komisija kandidātus vērtēs pēc vairākiem kritērijiem, kuru vidū būtiskākais ir pieredze un spēja veikt tik lielus būvdarbus, kādi nepieciešami LNB. Konkursa nolikumā izvēles kritēriju vidū ir nosacījums, ka uzņēmumam saviem spēkiem jāveic ne mazāk kā 40% ēkas būvdarbu, bet vidējam finanšu apgrozījumam attiecībā uz būvdarbiem pēdējos divos gados jāpārsniedz 45 miljoni latu gadā.

 

Atbilstoši konkursa nolikumam uzņēmējam būs ne tikai jāveic ēkas būvdarbi, bet arī jānodrošina "Gaismas pils" būvniecībai nepieciešamā naudas plūsma. Valsts būvuzņēmējam naudas līdzekļus atmaksās ilgākā laika posmā, izmantojot līdzekļus, kas šim nolūkam paredzēti valsts budžeta ilgtermiņa saistībās.

 

"Gaismas pili" paredzēts sākt būvēt šā gada 18.novembrī, bet nodot ekspluatācijā - 2010.gadā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas