Gatavojas likvidēt "Jaunos trīs brāļus" un funkcijas nodot VNĪ

Rīga, 12.janv., LETA. Kultūras ministrija gatavojas valsts aģentūras "Jaunie trīs brāļi" (J3B) likvidēšanai - tiek gatavots valdības lēmumprojekts par J3B funkciju nodošanu Finanšu ministrijas pārraudzības uzņēmumam "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ), aģentūru LETA informēja KM sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Vizule.

KM uzskata, ka "šāds lēmums atbilst valdības politikai par valsts funkciju optimizēšanu un ļautu ietaupīt administratīvos izdevumus, vienlaikus turpinot lielo kultūras objektu īstenošanu".

 

Lēmumprojekts tiekot izstrādāts tādēļ, ka KM ir konstatējusi, ka tai nav iespēju samazināta valsts finansējuma apstākļos uzturēt J3B kā atsevišķu valsts iestādi. Lai gan J3B tikusi izveidota, "ņemot vērā pozitīvo pasaules pieredzi, kas runā par labu kultūras objektu būvniecības funkciju nodošanai īpašas, uz laiku izveidotas institūcijas (aģentūras) pārziņā, ir skaidrs, ka valsts budžeta radikāla samazinājuma gadījumā ir jāpārvērtē iespējas uzturēt īpašu aģentūru tikai kultūras objektu būvniecībai".

 

KM neesot šaubu, ka J3B pievienošana VNĪ sekmēs administratīvo izdevumu ietaupījumu. Tāpat VNĪ kapacitāte ļaušot īstenot elastīgāku pieeju kultūras būvju projektu virzībai dažādās attīstības fāzēs - priekšprojekta stadijā, projektēšanā, celtniecībā un apsaimniekošanā. Ņemot vērā, ka VNĪ ir specializējusies būvniecības funkciju nodrošināšanā valsts vajadzībām, pēc KM domām, ir loģiski, ka valsts aparāta optimizācijas apstākļos J3B funkcijas tiek nodotas VNĪ.

 

KM vērtējumā, J3B savas darbības laikā esot uzkrājusi kompetenci un pieredzi tieši kultūras objektu būvniecības jomā, tādēļ paredzams, ka VNĪ varētu izveidot struktūrvienību, kura nodarbotos tieši ar kultūras objektu īstenošanu un uz kuru pārnāktu strādāt J3B vadība un daļa speciālistu. Taču administratīvā struktūra ir turpmākas diskusijas jautājums ar VNĪ vadību.

 

KM savus īpašumus jau ir nodevusi VNĪ pārraudzībā, turklāt Latvijas Nacionālā bibliotēka, Rīgas koncertzāle un citi jaunbūvējamie kultūras objekti pēc to uzbūvēšanas tāpat nonāktu VNĪ apsaimniekošanā, ko paredz valdības un KM atbalstītā pieeja par centralizētu valsts īpašumu apsaimniekošanu. KM sadarbībā ar VNĪ arī īsteno kultūras infrastruktūras atjaunošanas programmu "Mantojums 2018", kuras ietvaros notiek vai ir plānota valsts īpašumā esošo kultūras ēku vai to kompleksu atjaunošana visā Latvijā.

 

Paredzams, ka lēmumprojekts par J3B pievienošanu VNĪ tiks sagatavots un iesniegts izskatīšanai Ministru kabinetā tuvāko nedēļu laikā. KM vadība ir pārrunājusi šo lēmumprojektu gan ar J3B, gan ar VNĪ vadību un saņēmusi konceptuālu piekrišanu šāda lēmuma virzībai.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas