"Gazprom": 2008.gadā dabasgāzes cena Latvijā sasniegs Eiropas līmeni

Rīga, 23.nov., LETA. Jau nākamgad dabasgāzes cena Latvijā sasniegs Eiropas līmeni, intervijā laikrakstam "Dienas Bizness" norāda Krievijas koncerna "Gazprom" Gāzes un šķidro ogļūdeņražu mārketinga un pārstrādes departamenta vadītāja pirmais vietnieks, AS "Latvijas Gāze" (LG) valdes priekšsēdētāja vietnieks Aleksandrs Mihejevs.

Kā skaidro Mihejevs, patlaban "Gazprom" strādā, lai panāktu savas darbības atbilstību pasaules standartiem attiecībā uz energoresursu piegādi. Arī pašā Krievijā norisinās cenu izlīdzināšanās ar Eiropu - ir programma, atbilstoši kurai gāzes cenām Krievijā līdz 2011.gadam ir jāatbilst vidējam Eiropas līmenim.

 

"Ir objektīvi, ka gāzes cenas Krievijā aug, un tas nozīmē, ka arī tiem patērētājiem, kas atrodas aiz Krievijas Federācijas robežām, šai cenai ir jāaug. Ilgu laiku ir bijusi situācija, kad daļa valstu gāzi pirka par rietumu cenām, bet mūsu pierobežas valstis, ieskaitot Baltiju, - pat trīs reizes lētāk. Pēdējo gadu laikā mēs esam pacēluši gāzes cenu aptuveni 3-4 reizes, bet tās joprojām neatbilst vidējām Eiropas cenām," norāda "Gazprom" pārstāvis.

 

Viņš uzsver, ka Eiropas līmeni dabasgāzes cenas Latvijā sasniegs 2008.gadā un cerams, ka pēc tam iestāsies stabilitātes periods.

 

"Tiesa, gāzei nav fiksētās cenas - tā ir atkarīga no citu energoresursu cenām. Runa ir par naftas, par mazuta cenām, kas ir Eiropas tirgū. Tādējādi nevar būt situācija, kad viena energoresursa cena aug, bet otra - stāv uz vietas. Pašreizējā brīdī ir izveidojusies situācija, kas ir likusi uztraukties gan patērētājiem, gan Latvijas valdībai - mazuta, naftas cenas ir ļoti lielā mērā augušas, kas izsauca arī gāzes cenu kāpumu. Plus vēl tika noteikta formula, kas paredz, ka gāzes cena tiek noteikta atbilstoši mazuta kotācijai. Ja naftas cenas kristos, mēs gāzes cenu pieaugumu pat nejustu. Taču pašreizējā brīdī tas ir diezgan sāpīgs process, kuru vajag pārdzīvot," skaidro Mihejevs.

 

Viņš atzīst, ka patlaban nevar precīzi pateikt, kāds būs dabasgāzes cenu pieaugums nākamgad. "Ņemot vērā pašreizējo situāciju, gāzes iepirkuma cena varētu augt par 40%-50%. Taču varu pateikt, ka tas droši vien būs pēdējais lielais cenas pieaugums - to vajag pārdzīvot, bet tālāk jau viss būs atkarīgs no citu energoresursu cenām," sola "Gazprom" pārstāvis.

 

Komentējot gāzes piegādes līguma slēgšanu starp "Gazprom" un LG, Mihejevs norāda, ka dokuments ir faktiski saskaņots, bet patlaban LG rūpīgi pārbauda visus aprēķinus, cenšoties panākt "maksimāli komfortablus nosacījumus".

 

Šim līgumam ir jātiek apstiprinātam LG direktoru padomē, kuras sēde plānota decembra vidū, noteikts process ir jāveic arī "Gazprom".

 

"Gazprom" pārstāvis arī informē, ka gāzes piegādes cenas Latvijai, Lietuvai un Igaunijai būs vienādas.

 

"Nekādā gadījumā gāzes cenas Baltijai nebūs augstākas par vidējām Eiropas cenām. Galu galā mēs garantējam, ka gāzes piegādes Latvijai būs stabilas - mēs vienmēr būsim gāzes piegādātājs Latvijai," sola Mihejevs.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas