Godmanis: Saeimas balsojums par Loskutovu - uzticības balsojums Kalvītim

Rīga, 17.okt., LETA. Saeimas balsojums par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītāja Alekseja Loskutova atbrīvošanu no amata būs uzticības balsojums Ministru prezidentam Aigaram Kalvītim (TP), uzskata iekšlietu ministrs Ivars Godmanis (LPP/LC).

Latvijas Televīzijas raidījumā "Kas notiek Latvijā?" iekšlietu ministrs trešdien sacīja, ka nevar runāt Kalvīša vietā, bet, ja būtu premjers, negatīva Saeimas balsojuma rezultātā atkāptos no amata un līdz ar to kristu valdība.

"Tas jautājums ir aizgājis tik tālu," sacīja ministrs.

Pēc Godmaņa teiktā, valdības sēdē, kurā lēma par Loskutovu, viņš prasījis, vai premjers uzstāj uz KNAB vadītāja atstādināšanu no amata - "vai nu Ministru prezidents, kas vada Ministru kabinetu, vai Loskutovs, kas vada KNAB". Kalvītis atzinis, ka neredz iespēju turpmāk strādāt kopā ar Loskutovu.

Savukārt ārlietu ministrs Artis Pabriks (TP) pauda satraukumu par Loskutova lietas ietekmi uz Latvijas starptautisko prestižu. Ārlietu ministrs atzina, ka šī lieta Latvijai "starptautiski maksā" un ārvalstīs ir negatīvs viedoklis par tiesiskumu, demokrātiju un korupcijas apkarošanu Latvijā.

Pēc Pabrika domām, neatkarīgi no tā, vai Loskutovs saglabās KNAB vadītāja amatu, jāpanāk, lai pieņemtie lēmumi būtu tiesiski, "proceduāli demokrātiski" un Latvija varētu pierādīt, ka korupcijas apkarošanas situācija nav pasliktinājusies.

"Tie ir trīs mērķi," uzsvēra ārlietu ministrs, kurš atzina, ka nav priecīgs par valdības sēdē pieņemto lēmumu rosināt Saeimu atbrīvot no amatu Loskutovu.

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Aigars Štokenbergs (TP), kurš patlaban atrodas komandējumā Spānijā un valdības sēdē, kad tika lemts par Loskutova atbilstību amatam nepiedalījās, atzina, ka būtu atbalstījis KNAB vadītāja darbības izvērtēšanas komisijas vadītāja ģenerālprokurora Jāņa Maizīša viedokli.

Kā ziņots, pēc valdības sēdes Maizītis pauda uzskatu Loskutova pārkāpumi nebija tik būtiski, lai valdība lūgtu Saeimai lemt par viņa neatbilstību amatam. "Šie pārkāpumi nebija tik būtiski, un Loskutovs varētu strādāt," teica Maizītis, uzsverot, ka tas ir viņa kā jurista un ģenerālprokurora viedoklis.

Turklāt, pēc Maizīša domām, Kalvītim nebija tiesiska pamata Loskutovu atstādināt, tādēļ prokuratūra lems par tālākām darbībām. Ģenerālprokurors neizslēdza iespēju iesniegt valdībā protestu par Kalvīša izdoto rīkojumu par Loskutova atstādināšanu.

Kā norādīja Maizītis, KNAB pēdējos gados ir strauji kāpinājis izmeklēšanas spējas tādu noziegumu atklāšanā, kādus iepriekš neviena no izmeklēšanas iestādēm nebija spējīga atklāt.

KNAB priekšnieka vietniece Juta Strīķe raidījumā "Kas notiek Latvijā?" atzina, ka saistībā ar valdības ieceri panākt Loskutova atbrīvošanu KNAB darbinieki jūtas apdraudēti.

Viņa uzsvēra, ka līdz šim KNAB izmeklētājiem tika nodrošināta neatkarība lēmumu pieņemšanā, varēja strādāt bez spiediena un norādījumiem, un viss tika risināts tiesiskā ceļā. Tagad KNAB darbinieki jūtas apdraudēti, jo "vadība tiek evakuēta", un tieši KNAB vadība nodrošinājusi institūcijas darbinieku neatkarību lēmumu pieņemšanā.

Kā ziņots, 16.oktobrī valdība nolēma rosināt Loskutova atbrīvošanu no amata. Galīgais lēmums būs jāpieņem Saeimai.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas