Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Godmanis: Viltotās pases ir apzinātas

Rīga, 7.janv., LETA. Viltotās Latvijas pilsoņu pases ir apzinātas un nekādas darbības ar tām veikt nebūs iespējams, pirmdien paziņoja premjers Ivars Godmanis (LPP/LC).

Pēc viņa teiktā, lieta tiek rūpīgi izmeklēta, tomēr šis gadījums nav uzskatāms par nacionālās drošības jautājumu.

 

Godmanis, vēl būdams iekšlietu ministrs, esot bijis labi informēts par šo lietu, tomēr, lai netraucētu izmeklēšanas gaitai, plašāka informācija sabiedrībai nav sniegta.

 

Premjers informēja, ka šajā lietā ir veiktas vairākas izmeklēšanas un lielas pārbaudes.

 

Viltoto pasu gadījums arī neietekmēšot Latvijas ceļu uz bezvīzu režīma ieviešanu ar ASV, uzsvēra premjers.

 

Iekšlietu ministrs Mareks Segliņš (TP) informēja, ka viltošanas lietā aizdomās turamo statuss ir piemērots deviņām personām, tomēr ar šo lietu saistīto personu loks ir daudz plašāks.

 

Starp lietā iesaistītajām personām esot gan bijušās valsts amatpersonas, gan privātpersonas. Ministrs pieļāva, ka izmeklēšanas gaitā aizdomās turamo personu loks varētu palielināties.

 

Kopumā laika posmā no 2004. līdz 2005.gadam tikušas viltotas aptuveni 100 pases, atzina Segliņš.

 

Jau ziņots, ka Drošības policija veic izmeklēšanu kriminālprocesā par Latvijas pilsoņu pasu viltošanu un izmantošanu, kurā par aizdomās turētām atzītas deviņas personas, tai skaitā arī vairākas valsts amatpersonas, aģentūru LETA informēja Drošības policijas priekšnieka palīdze Kristīne Apse-Krūmiņa.

 

Izmeklēšanas laikā konstatēts, ka personas viltoja dokumentus, kas kalpo par pamatu pasu izsniegšanai, tostarp pirmsuzskaites veidlapas un pilsoņa iesniegumus, kā rezultātā tika izgatavotas un izsniegtas Latvijas Republikas pilsoņu pases personām, kurām uz to nebija likumīgas tiesības.

 

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija, iespējams, pases nelikumīgi varētu būt izsniegtas vairāk nekā 100 cilvēkiem. Iespējams, nelikumīgi izsniegto pasu īpašnieki ir NVS pilsoņi, tai skaitā pases varētu būt pārdotas atsevišķiem Krievijas pilsoņiem, kuri vēlāk iegādājušies nekustamos īpašumus Jūrmalā, liecina neoficiāla informācija.

 

No lietas materiāliem izriet, ka par pasēm maksāta nauda. Latvijas Neatkarīgās televīzijas ziņu raidījuma rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka īsta Šengenas zonas valsts pase melnajā tirgū varētu maksāt no 40 000 līdz 100 000 eiro (no 28 110 līdz 70 280 latiem). Līdz ar to šī varētu būt vērienīgākā kukuļošanas lieta Latvijā, ziņoja televīzijas raidījums.

 

Kriminālprocess klasificēts par noziedzīgiem nodarījumiem pēc Krimināllikuma 275.panta 2.daļas, 318.panta 2.daļas, 320.panta 2.daļas, 322.panta 2.daļas, 323.panta 2.daļas, tas ir - par Latvijas Republikas pilsoņu pasu viltošanu un izmantošanu, kas izdarīts atkārtoti mantkārīgā nolūkā, kā arī kukuļņemšanu, starpniecību kukuļošanā, kukuļdošanā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgā izmantošanā.

 

Kriminālprocesā par aizdomās turētām atzītas deviņas personas, starp kurām ir arī vairākas valsts amatpersonas. Patlaban divām personām piemērots drošības līdzeklis - apcietinājums. Pārējiem piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

 

Sīkāka informācija izmeklēšanas interesēs netiek sniegta. Par izmeklēšanas gaitu un tās rezultātiem sabiedrība tiks informēta, solīja Drošības policijas pārstāve. Pēc viņas teiktā, sabiedrība par šo kriminālprocesu tika informēta, ņemot vērā pēdējā laika pastiprināto interesi no atsevišķu plašsaziņas līdzekļu puses par kriminālprocesu.

 

Patlaban kriminālprocesā tiek turpināta pirmstiesas izmeklēšana.

 

Latvijā pasu izdevējiestāde ir PMLP. Aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka kriminālprocesā varētu būt iesaistīti PMLP esošie un bijušie darbinieki.

 

Visticamāk, saistībā ar kriminālprocesu par Latvijas pilsoņu pasu viltošanu un izmantošanu no amata aizgājusi Īpašu uzdevumu ministra elektroniskās pārvaldes lietās sekretariāta vadītāja Olita Magone, kura iepriekš ieņēma PMLP Iedzīvotāju reģistra departamenta direktora amatu.

 

Aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka Magone varētu būt viena no pasu viltošanas lietā iesaistītajām personām.

 

Īpašu uzdevumu ministre elektroniskās pārvaldes lietās Ina Gudele (ZZS) aģentūrai LETA apstiprināja, ka viņa ir saņēmusi Drošības policijas vēstuli par lietas izmeklēšanu, taču vēstules saturs ir konfidenciāls, tāpēc viņa atteicās par to sniegt sīkākus komentārus.

 

Gudele pastāstīja, ka sekretariāta vadītāja Magone 2.janvārī uzrakstījusi iesniegumu ar lūgumu atbrīvot viņu no amata pienākumu pildīšanas pēc pašas vēlēšanās. Līdz ar to Magone no amata atbrīvota.

 

Aģentūras LETA arhīva informācija liecina, ka Magone no 2003.gada līdz 2007.gada janvārim bija PMLP Iedzīvotāju reģistra departamenta direktore.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas