Gulbenes kultūras centrā - "Igauņu bēres"

Gulbenes kultūras centrā 7.oktobrī pulksten 17.00 būs Valmieras Drāmas teātra izrāde - komēdija par igauņiem divās daļās "Igauņu bēres".

Jaunā igauņu rakstnieka Andrus Kivirehka traģikomēdija tapusi 2002.gadā. Tas ir viegli ironiski sarakstīts darbs, kurā skarti jautājumi par palikšanu laukos vai došanos uz pilsētu. Tajā paralēli iet bēdas un smiekli, traģēdijas un prieks. Lugas spēks ir vieglums un veselīga pašironija, ar kādu autors skata šos jautājumus. Tā ir sava veida parafrāze par latviešu "Indrāniem", kur katrai paaudzei ir sava taisnība. Lugas saturs ir pat banāls. Laukos nomiris vectētiņš. Uz bērēm tiek saaicināts viss iespējamais radu pulks, kurā daļu viesu bēru rīkotāji nepazīst. Notiek ikdienišķas sarunas, turklāt mazdēla Andresa vecāki beidzot uzzina par dēla saderināšanos. Starp sadzīves problēmām atskan jautājums par vectēva zemi. Vai tā kādam vēl ir vajadzīga? Vai tā ir vajadzīga mazdēlam Andresam, kurš šo brīnišķīgo iespēju nemaz nekāro? Vai viņa vecākiem? Un ko nozīmē zeme? Vai tikai pienākumu un smagu darbu?

 

Andresa vecākiem visas brīvdienas un vasaras atvaļinājumi pagājuši raujoties melnās miesās. Vai zemes veltes nozīmē tikai pilnu pagrabu ar nevienam nevajadzīgām ievārījuma un konservu burciņām, kuras daudz ērtāk nopirkt veikalā?

 

Kaut gan izrāde vēsta par kaimiņiem igauņiem, izspēlētās situācijas ir pārsteidzoši līdzīgas, dažbrīd pat indentiskas dzīves īstenībai Latvijā. Ne velti režisors piemin faktu, ka jaunākajos zinātnes pētījumos ir pierādīta tieši igauņu un latviešu, nevis, piemēram, igauņu un somu vai latviešu un lietuviešu genofonda radniecība.

 

Valmieras Drāmas teātrī lugu iestudējis igauņu režisors Andress Lepiks. Lomās darbojas aktieri Andris Gross, Anna Putniņa, Baiba Valante, Dace Eversa, Ilze Lieckalniņa, Januss Johansons, Agris Māsēns, Juris Laviņš, Skaidrīte Putniņa un Tālivaldis Lasmanis.

 

Luga iestudēta arī Igaunijas Drāmas teātrī. Latvijā šo uzvedumu bija iespējams vērot Baltijas mūdienu drāmas festivālā "Skats 2005". Izrādes ilgums ir 2 stundas 15 minūtes.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas