Hirosimā piemin pirmā kodoluzbrukuma 62.gadadienu

Tokija, 6.aug., LETA--DPA. Tūkstošiem cilvēku no Japānas un visas pasaules pirmdien sapulcējušies Japānas pilsētas Hirosimas miera memoriālajā parkā, lai pieminētu 62.gadadienu kopš atombumbas uzmešanas pilsētai.

 

Ceremoniju apmeklēja aptuveni 45 000 cilvēku, starp kuriem bija arī premjerministrs Sindzo Abe, kurš solīja ievērot trīs Japānas iepriekš deklarētos principus - neizgatavot, neuzglabāt un neielaist savā valstī kodolieročus.

 

"Lai nodrošinātu, ka neviens vairs necieš kā mēs, izdzīvojušie ir nemitīgi stāstījuši par savu pieredzi, kuru viņi labāk aizmirstu, un mēs nekad nedrīkstam aizmirst viņu panākumus, lai novērtu atomieroču pielietošanu trešo reizi," ceremonijā paziņoja Hirosimas mērs Tadatosi Akiba.

 

Japānas valdībai "ir jābūt lepnai un jāaizsargā" pacifistiskā konstitūcija, lai panāktu no kodolieročiem brīvu pasauli, viņš sacīja.

 

Mūsdienās vēl joprojām turpinās debates par Hirosimas un Nagasaki bombardēšanu ar atomieročiem.

 

Daudzi vēsturnieki norāda, ka plašie postījumi piespieda Japānu piecas dienas pēc Nagasaki bombardēšanas padoties, tādā veidā izbeidzot Otro pasaules karu. Savukārt citi uzskata, ka atomieroču pielietošana bija pārāk šausminoša, nešķirojot nogalinot arī civiliedzīvotājus, un nevajadzīga, jo Japāna jau bija kara nomocīta.

 

Sprādziena brīdī bojā gāja aptuveni 70 000 no 350 000 Hirosimas iedzīvotāju, bet līdz 1945.gada decembrim upuru skaits pieauga līdz 140 000, cilvēkiem mirstot no smagajiem apdegumiem un radiācijas apstarojuma.

 

Kopējas Hirosimas sprādziena upuru skaits pašlaik ir sasniedzis aptuveni 242 000 cilvēku.

 

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas