Izejvielas dzen augšup ārējās tirdzniecības cenas

Pirms pusotra gada vispārējs pieprasījuma apsīkums globālajā tautsaimniecībā lika strauji kristies ārējās tirdzniecības cenām, pēdējos ceturkšņos gan eksporta, gan importa preču vērtība strauji kāpusi.

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, pagājušā gada IV ceturksnī salīdzinājumā ar analogu laika posmu gadu iepriekš vienības vērtība eksporta precēm kopumā palielinājusies par 12,7%, importa preču cenas ir pieaugušas par 12%.

 

Statistiķi aprēķinājuši, ka gan valsts eksportā, gan importā visstraujāko vērtības pieaugumu demonstrējuši minerālprodukti, kā arī metāli un to izstrādājumi. Abas grupas cieši saistītas ar izejvielu tirgiem. Minerālproduktu grupā, kur ietilpst arī tādas tautsaimniecībai vitāli svarīgas lietas kā naftas produkti un gāze, importēts kopumā patērētājam Latvijā pagājušajā ceturksnī izmaksājis par 15,5% dārgāk nekā gadu iepriekš.

 

Šajā jomā interesanta ir Latvijas eksporta pozīcija, kas liecina par šīs ekonomikai stratēģiski svarīgās nozares eksporta vērtības pieaugumu, kas gada laikā sasniedzis teju trešdaļu jeb 31,3%. Latvija uz Eiropas fona būtu uzskatāma par kūdras lielvalsti, un, tā kā pēdējā desmitgade pasaulei nesusi strauju naftas un gāzes cenu pieaugumu, tad situācijas normalizēšanai tiek meklētas alternatīvas, arī lielāka kūdras izmantošana enerģētikā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas