Jāizšķiras - vakcinēties vai ne

Trešo gadu Latvijā iespējams vakcinēt bērnus pret rotavīrusu. Ir pat trīs pašvaldības, kas šogad apņēmušās šo gandrīz simts latu vērto vakcīnu iegādāties, lai varētu vakcinēt bērnus. Tiesa, Gulbenes rajona pašvaldības starp tām nav. Gulbenes slimnīcas pediatre Dagmāra Mūrniece stāsta, ka viņai līdz šim neesot zināms neviens gadījums, kad kāds bērns būtu vakcinēts pret rotavīrusu.

"Pārsvarā pret rotavīrusu vakcinē bērnus viņu pirmajā dzīvības gadā vai arī bērniem, kam ir novājināts organisms un kuri bieži slimo. Vienas vakcīnas cena, manuprāt, ir ap 30 latiem, bet ir jāvakcinējas vairākas reizes, tāpēc kopumā tas izmaksā dārgi. Rotavīruss pieder tiem vīrusiem, kas sevi mēdz parādīt vairākkārt. Smaga var būt jebkura saslimšana, tāpēc, ja bērna vecāki vēlas mazuli vakcinēt, tad viņi var šo vakcīnu iegādāties," saka D.Mūrniece.

 

Galvenokārt apdraud mazuļus

Rotavīruss visvairāk apdraud bērnus vecumā no sešiem mēnešiem līdz diviem gadiem. Pēc tam jau organisms pats spēj ar to cīnīties. Arī katra slimošana spēcina organismu nākamajai infekcijas reizei.

 

Sabiedrības veselības aģentūras dati liecina, ka pagājušajā gadā Latvijā no vairāk nekā 2300 zarnu vīrusu saslimšanām 1916 gadījumos bijis rotavīruss. Ar to slimojuši vairāk nekā pusotrs tūkstotis bērnu vecumā līdz sešiem gadiem.

 

Izrādās, ka citi zarnu vīrusi nav tik izplatīti kā šis. Slimību raksturo vemšana, ūdeņaina caureja, kas var novest pie organisma atūdeņošanās, ja bērns pietiekami nesaņem šķidrumu. Sāp vēders, zūd ēstgriba, var būt paaugstināta temperatūra. Ja bērns ir mazs, tad ne vienmēr viņš gribēs dzert, tāpēc ir jāizsauc ārsts. Nav izslēgts, ka nāksies doties pat uz slimnīcu.

 

Rotavīrusa infekcijas inkubācijas periods var būt no dažām stundām līdz pat septiņām dienām. Slimībai raksturīgi, ka tā sākas ļoti strauji. Tā ir ārkārtīgi infekcioza, jo pat vairākas dienas var saglabāties, piemēram, uz dažādiem priekšmetiem, tā viegli izplatās bērnu lokā. Pat ievērojot visas higiēnas prasības, iespēja saslimt ir reāla, ja apkārt ir šis vīruss. Rotavīruss ir sezonāls. Ar to lielākoties slimo rudenī un ziemas beigās.

 

Izslimošana negarantē vakcīnas nozīmi
Pediatre uzskata, ka pirms lēmuma pieņemšanas, vakcinēt bērnu vai ne pret rotavīrusu, bērns ir jāpārbauda, iespējams, ka viņš jau pats ir pārslimojis rotavīrusa infekciju, tāpēc pote būs tikai lieka naudas izšķiešana.

 

Vissmagākā ir pati pirmā saslimšanas reize, tā var atkārtoties, bet ar katru nākamo reizi būs vieglākā formā. Organisms pamzām būs norūdījies pret vīrusu, tāpēc var gadīties, ka cilvēks pat nepamanīs, ka ir pārcietis šo infekciju.

 

Būtībā arī vakcīna nav nekas cits kā dzīvs, bet novājināts vīruss. Tā nav injekcija, bet pilienveida vakcīna. Iegūtā imunitāte pēc vakcinēšanās ir līdzīga, ja bērns pats atkārtoti būtu pārslimojis rotavīrusa izraisīto infekciju. Zarnu infekcijas, kas izpaužas vienādi ar vemšanu, caureju, sāpošu vēderu, var būt dažādas izcelsmes, piemēram, salmonelozi, dizentēriju izraisa baktērijas, bet rota, entero un citu infekciju izraisītāji ir vīrusi.

 

Fakti

* Eiropā uz 23,6 miljoniem bērnu līdz 5 gadu vecumam katru gadu ir 3,6 miljoni rotavīrusu infekciju izraisītu saslimšanas gadījumu.

 

* Latvijā ziemas sezonā ir apmēram 180 saslimšanas gadījumi ar rotavīrusa infekciju mēnesī.

 

* Ar šo vīrusu slimo bērni 25 Eiropas valstīs.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas