Janvāra inflācija var būt pat 2 procenti

Cenu kāpums preču biržās, nodokļu sloga pieaugums un lokāli faktori janvārī kopējo dārdzības līmeni Latvijā var būt kāpinājuši par 2%. Kā viens no galvenajiem strauja dārdzības pieauguma iemesliem Latvijā tiek minēts nodokļu nastas pieaugums, tomēr to ietekme uz cenu kāpumu vērtējama dažādi.

"Vērojumi liecina, ka ir preces un pakalpojumi, kurus nodokļu pieaugums nav skāris. Tāpat ir preces, kam cenas ir augušas arī par desmit un vairāk procentiem. Jāpiebilst, ka ne visus pakalpojumus būs skāris nodokļu kāpums, piemēram, noteiktus veselības un izglītības pakalpojumus," situāciju komentē SEB bankas sociālekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.

 

Viņaprāt, jābūt gataviem, ka janvārī nodokļu pieaugums visu preču cenās vēl nebūs izpaudies. Lielā apjomā tika rīkotas akcijas un atlaides, kas aiztur plānoto cenu pieaugumu, un ir grūti noteikt cenu līmeni, pie kāda cenas būs nonākušas, akcijām beidzoties. Citu banku ekspertu gada inflācijas prognozes ir nedaudz pieticīgākas, tās svārstotās 3,3 - 3,9% diapazonā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas