Jaunā parauga pasēm iedzīvotāji varēs pieteikties no 20.novembra

Rīga, 9.nov., LETA. Jaunā parauga pasēm Latvijas iedzīvotāji varēs pieteikties jebkurā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) teritoriālajā nodaļā, sākot ar 20.novembri, šodien paziņoja PMLP priekšnieks Vilnis Jēkabsons.

Kā galveno atšķirību no iepriekš izdotajām pasēm, Jēkabsons minēja dokumentā iestrādāto mikroshēmu ar personas biometrijas datiem, kā rezultātā "jaunās pases viltot būs praktiski neiespējami."

 

Pateicoties šīm tehnoloģijas priekšrocībām, piemēram, robežpunktos, pase turpmāk vairs nebūs jāatver vaļā un ar acīm jāpārskata tajā esošā informācija. Minēto dokumentu varēs vienkārši novietot speciālas datu nolasošās iekārtas tuvumā un dažās sekundēs dators uzrādīs pasē esošos datus.

 

Iedzīvotājiem pirms pases noformēšanas vairs nebūs jāiet speciāli fotografēties, jo tas tiks izdarīts uz vietas - PMLP nodaļā, veicot pasei paredzēto datu nodošanu. Pēc 2008.gada 1.jūlija līdzīgā veidā mikroshēmās tiks iestrādāti arī pases turētāja abu roku rādītājpirkstu nospiedumi, kuri ar speciāla pirkstu nospiedumu skenera palīdzību no pases turētāja tiks paņemti, noformējot pasi.

 

Neskatoties uz šķietami sarežģītajām darbībām, kas jāveic, noformējot pasi, kopējais process neaizņems daudz laika, turklāt, sākot ar jūliju, gan pirkstu nospiedumus, gan fotogrāfijas, gan arī citus datus, kas paredzēti jaunajai pasei, varēs nodot pie vienas apkalpojošās personas.

 

Līdz 2002.gada 30.jūnijam izdoto pilsoņu pasu nomaiņa būs obligāta tikai tādā gadījumā, ja pēc 2008.gada 1.jūlija vecā parauga pases turētājs vēlēsies ceļot ārpus Latvijas. Jaunā parauga pasu ieviešana neietekmēs izdoto nepilsoņu 1997.gada un visu tipu 2002.gada parauga pasu derīgumu. Patlaban lietojamās pases būs derīgas līdz tajās norādītajam termiņam.

 

Jaunā parauga pasu noformēšana ierastajā 20 dienu laikā pieaugušajiem izmaksās 15 latus, bet, ja pasi vajadzēs saņemt četru dienu laikā, tā izmaksās 25 latus. Steidzamos gadījumos būs iespēja noformēto dokumentu saņemt divu dienu laikā, bet tas maksās 35 latus.

 

Jaunā parauga pases atbildīs visiem ES un starptautiskajiem standartiem, tostarp jauno standartu ieviešana ir viens no priekšnoteikumiem bezvīzu režīmam ar ASV.

 

Jau ziņots, ka mikroshēmas ar biometrijas datiem tiks iekļautas visu patlaban pastāvošo veidu pasēs - pilsoņa, nepilsoņa, diplomātiskajās un dienesta pasēs, bezvalstnieka ceļošanas dokumentā, bēgļa ceļošanas dokumentā, kā arī ceļošanas dokumentā personām, kurām piešķirts alternatīvais statuss.

 

Pilsoņu pasēm mainīsies vāciņa krāsa - tā būs bordo jeb sarkani violeta, bet priekšējā vāciņa augšpusē virs uzraksta "Latvijas Republika" būs rakstīts "Eiropas Savienība", bet vāciņa apakšdaļā būs redzams elektroniskās pases simbols. Tāpat kā iepriekš, neizpaliks arī Latvijas valsts ģerbonis un uzraksts "Pase".

 

Titullapā jeb pirmajā lappusē vārdi "Eiropas Savienība", "Latvijas Republika" un "Pase" būs ierakstīti visās ES dalībvalstu valodās. Datu lapā informācijas lauku nosaukumi tiks rakstīti latviešu valodā, angļu valodā un franču valodā, bet informācija par personu un dokumentu būs latviešu valodā. Pasē būs ierakstīti arī datu lapas informācijas lauku tulkojumi visu ES dalībvalstu oficiālajās valodās.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas