Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Jauno nodokli procentu ienākumiem piemēros atkarībā no procentu aprēķināšanas brīža

Rīga, 17.janv., LETA. Nodokli procentu ienākumiem piemēros atkarībā no procentu aprēķināšanas brīža, skaidro Finanšu ministrija (FM).

Saeimas 2009.gada 1.decembrī pieņemtie grozījumi likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) paredz no 2010.gada piemērot IIN procentu ienākumam dienā, kad fiziskajai personai rodas tiesības neierobežoti rīkoties ar attiecīgo ienākumu saskaņā ar noslēgto līgumu vai likumu un attiecīgais ienākums kļūst pieejams šai personai tās norādītajā veidā un kārtībā.  

Tas ir, ja iedzīvotājiem ir noguldījumi bankās un par tiem tiek aprēķināti procenti pēc 2010.gada 1.janvāra, par šiem procentu ienākumiem jānomaksā IIN 10% apmērā, norāda FM.

 

Ja depozītnoguldījums ir noguldīts bankā pirms pieciem gadiem un katra gada beigās (vai cita perioda, atkarībā no bankas un klienta vienošanās), arī 2009.gada beigās, ir aprēķināti procenti, kas vai nu izņemti, vai arī ieguldīti pēc principa "procenti pelna procentus", un 2010.gadā noguldījums tiek izņemts, nodoklis jāpiemēro tikai tiem procentiem, kas aprēķināti par 2010.gadu.

Savukārt, ja noguldījums veikts, piemēram, 2009.gada jūnijā uz termiņu viens gads un procenti pa vidu šim termiņam netiek aprēķināti, tad, izņemot noguldījumu 2010.gada jūnijā un tikai noguldījuma termiņa beigās aprēķinot iegūtos procentus un tos izmaksājot, noguldītājam būs jānomaksā nodoklis par procentiem, kas nopelnīti visā termiņā, arī 2009.gada laikā.

 

Likumā ir paredzēts, ka nodoklis tiek ieturēts ienākuma izmaksas vietā (tas jāveic bankai) un jāiemaksā budžetā ne vēlāk kā nākamā mēneša piektajā datumā. Tā kā ne visas Latvijas komercbankas nodrošinās nodokļa ieturēšanu no fiziskās personas procentu ienākuma, kas tiks nopelnīts līdz 2010. gada 28. februārim, MK ir apstiprinājis arī ļoti vienkāršu deklarācijas formu, kurā fiziskajai personai, pamatojoties uz banku izsniegtajiem konta izrakstiem vai pārskatiem, būs jānorāda gūtais procentu ienākums un nodoklis (no tā, kas aprēķināts pēc 10% likmes).

 

Deklarācija VID būs jāiesniedz līdz 2010.gada 31.martam gadījumā, ja laika posmā no 2010.gada 1.janvāra līdz 2010.gada 28.februārim nodokļa apmērs par procentu ienākumu pārsniedz 5 latus. Savukārt, ja nodokļa apmērs par procentu ienākumu nepārsniedz 5 latus (piemēram, norēķinu kontu atlikumu procentu ienākumi pāris santīmu apmērā), nodokļa aprēķināšanu un iemaksāšanu budžetā veic rezumējošā kārtībā, t.i., fiziskā persona iesniedz VID deklarāciju ne vēlāk kā taksācijas gadam sekojošā gada 1.aprīlī.

 

Kredītiestādes par katru mēnesi aprēķināto procentu ienākumu un no tā ieturēto nodokli sniegs ziņas VID, bet laika posmā no 2010.gada 1.janvāra līdz 28.februārim tās iesniegs VID ziņas arī par to, ka no fiziskās personas procentu ienākuma nodoklis nav ieturēts.

 

Līdz 2010.gada 15.martam kredītiestādes paziņos arī nodokļa maksātājam - savam klientam, ka nodoklis no attiecīgajā laika posmā aprēķinātā procentu ienākuma nav ieturēts un nav iemaksāts budžetā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas