Jūlijā apgredzenoti 90 ziemeļu gulbji

Rīga, 26.jūl., LETA. Ziemeļu gulbju "Cygnus cygnus" apgredzenošanas ekspedīcijā šajā un pagājušajā nedēļā apgredzenoti 90 šīs sugas putni, aģentūru LETA informēja Latvijas Dabas muzeja ornitologs Dmitrijs Boiko.

 

Ekspedīcija noritēja Kurzemē un Zemgalē no 21.jūlija līdz 25.jūlijam. Augusta sākumā pētnieks gatavojas doties uz Vidzemi un Latgali. Kā ziņots, šīs ir jau piektais gads, kad tiek veikta gulbju gredzenošana. Iepriekšējos gados kopumā apgredzenoti 250 ziemeļu gulbji.

Ziemeļu gulbju gredzenošanas mērķis ir gulbju iezīmēšana, izmantojot krāsainus plastmasas kakla gredzenus. Šī gulbju iezīmēšanas metode Eiropā ir plaši izplatīta tieši gulbju un zosu sugām, tostarp arī ziemeļu gulbim.

Ar šo gredzenošanas metodi pētnieki uzzina putnu migrācijas virzienus, iegūst informāciju par gulbju ziemošanas vietām, spalvu maiņas vietām, kā arī citām ar gulbju dzīvi saistītām vēl neizzinātām lietām.

Boiko sāka ziemeļu gulbju apgredzenošanu 2003.gadā. Visvairāk gulbju tika iezīmēti 2005.gadā - kopskaitā 104 gulbji, 2006.gadā tika apgredzenoti 90 gulbji.

Gulbju gredzenošanas ekspedīcija notiek projekta "Ziemeļu gulbis - ekoloģija un aizsardzība Latvijā 2007.-2009.gadā" gaitā. Projektu finansiāli atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds.

Šogad gulbju gredzenošana notiks dažādās Latvijas vietās, bet pirmo reizi ir plānots ziemeļu gulbjus gredzenot Ventspils, Dobeles, Bauskas, Rīgas, Madonas, Rēzeknes un Ludzas rajonā. Gulbju gredzenošanas laikā tiks apgredzenoti gan gulbju mazuļi, gan pieaugušie putni. Arī šogad, tāpat kā iepriekšējos gados, Boiko paredz, ka Latvijā apgredzenoto ziemeļu gulbju skaits būs vislielākais Eiropā.

Viņš skaidro, ka šogad siltās ziemas iespaidā barošanās apstākļi Eiropā gulbjiem nebija īpaši labvēlīgi. Atceļojušie gulbji tādēļ bija vārgi, un tiem bija neliels mazuļu skaits - vidēji trīs četri mazuļi.

Tomēr kopumā šī vasara ziemeļu gulbjiem ir labvēlīga, jo ligzdošanas vietas šovasar neapdraud ūdens līmeņa pazemināšanās, un arī barības gulbjiem ir pietiekami daudz, norāda pētnieks.

Latvijā ir sastopamas trīs gulbju sugas. Izplatītākā no tām ir paugurknābja gulbju suga. Šiem gulbjiem knābis ir ar sarkanu krāsojumu un melnu pauguru virs knābja. Otra izplatītākā suga ir ziemeļu gulbis, kuru var atšķirt pēc dzeltena knābja krāsojuma, un trešā Latvijā sastopamā suga ir mazais gulbis, kurš Latvijā sastopams tikai migrācijas laikā pavasarī un rudenī.

Ja iedzīvotāji pamana ziemeļu gulbi ar zilu vai dzeltenu kakla gredzenu vai to ligzdošanas vietas, Boiko aicina ziņot, zvanot pa telefonu 26 416 423 vai rakstot e-pastu uz adresi Dmitrijs.Boiko@ldm.gov.lv.

 

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas