Kalvītis: Protestējot pret algu pieauguma tempa samazināšanu, arodbiedrības izturas bezatbildīgi

Rīga, 10.okt., LETA. Arodbiedrības izturas bezatbildīgi, protestējot pret algu pieauguma tempa samazināšanu un solot sūdzēt valsti tiesā, šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP).

Viņš uzsvēra, ka nevar runāt par algu samazinājumu nākamgad, jo visiem sektoriem nākamgad paredzēts darba samaksas pieaugumus, kas gan nebūs tiks straujš, kā līdz šim.

 

Premjers uzsvēra, ka nākamgad gan skolotājiem, gan policistiem, gan ārstiem un tiesu darbiniekiem algas tiks palielinātas, kas gan būs mazākā apmērā, nekā cerēts. Tomēr Kalvītis norādīja, ka vēlas izpratni no arodbiedrībām, jo "redzot situāciju ar budžetu, būtu jārisina pat jautājums par algu samazinājumiem, nevis pieaugumiem."

 

Komentējot Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības pausto ieceri sūdzēt valdību tiesā par solījumu nepildīšanu, Kalvītis mudināja arodbiedrību pievērst uzmanību algu paaugstināšanas programmā minētajam, ka algu pieaugums tiek nodrošināts atbilstoši budžeta iespējām.

 

"Ja ir jāaizņemas nauda [algu pieauguma nodrošināšanai], tad budžeta iespēju nav," sacīja Kalvītis. Viņš piebilda, ka nevar valstī būt situācija, kad algas izmaksā uz parāda, un tas ir jāsaprot katram.

 

"Tērēt naudu uz parāda ir neprāts, jo tas novedīs valsti pie bankrota," sacīja Kalvītis, piebilstot, ka tad, kad bija iespējams, tika darīts viss iespējamais. "Nevienā valstī nav pieaugušas algas par 100 latiem gadā, bet pašlaik, kad valsts dzīvo uz parāda, tas vairs nav iespējams," sacīja Kalvītis, piebilstot, ka "tiek taupīts uz visiem sektoriem."

 

Valdības vadītājs arī sacīja: "Nauda ir jānopelna, nevar dzīvot ar filozofiju "man pienākas"".

 

Viņš mudināja saprast, ka situācijā, kad nodokļu maksātāji valsts budžetā nespēj nodrošināt algu pieaugumus, nav citas izvēles. "Ko darīsim pēc trīs gadiem, kad budžetā būs 100 miljonu parāds, vispār nemaksāsim algas," vaicāja Kalvītis, pieļaujot, ka situācija valstī pašlaik nebūtu tik slikta, ja valdība jau agrāk būtu striktāk rīkojusies jautājumā par algu pieauguma bremzēšanu.

 

Kalvītis uzskata, ka patlaban Latvijai vairs nedraud iedzīvotāju aizplūšanu uz citām Eiropas valstīm labākas darba algas meklējumos, jo, viņaprāt, situāciju algu jomā ir līdzsvarojusies un ienākumi tiem, kas paliek Latvijā, ir salīdzināmi ar Īrijā strādājošo ienākumiem.

 

Kalvītis atzīmēja, ka cilvēkiem ir jādzīvo par saviem līdzekļiem. Viņš pats, piemēram, īpaši daudz naudu netērē, jo visu laiku strādā un nav laika izklaidēm. Dienā Kalvītis iztērējot tikai tik, cik aizejot uz ēdnīcu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas