KNAB tiesā pieprasa apturēt LPP/LC darbību

Rīga, 17.dec., LETA. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) iesniedzis tiesā prasību uz sešiem mēnešiem apturēt Latvijas Pirmās partijas/"Latvijas ceļa" (LPP/LC) darbību, jo partija arī pēc rakstveida brīdinājuma nav pārskaitījusi valsts budžetā ziedojumus 2939 latu apmērā, kas saņemti pretrunā ar Politisko organizāciju finansēšanas likumu, aģentūru LETA informēja KNAB Sabiedrisko attiecību un izglītošanas nodaļas vadītāja Diāna Kurpniece.

LPP/LC sola jau šonedēļ novērst KNAB konstatētos pārkāpumus, bet KNAB rīcību tieši tagad vēršoties tiesā sauc par "aizdomīgu".

 

Pārbaudot kāda 2005.gadā saņemta 5000 latu ziedojuma likumību un patiesumu, KNAB konstatējis, ka ziedotāja - kāda fiziska persona - ziedojusi naudas summu, kas pārsniedz viņas ienākumus iepriekšējos trijos gados, tādējādi pārkāpjot partiju finansēšanas likuma 2.panta 3.daļu. Atbilstoši likumam ziedojuma daļa 2939 latu apmērā veikta no ienākumiem, kuri neatbilst likuma prasībām.

 

Saskaņā ar likumā uzlikto pienākumu KNAB priekšnieks 2007.gada jūlijā uzdeva LPP ieskaitīt valsts budžetā pretlikumīgi saņemtos finanšu līdzekļus. LPP noteiktajā termiņā to izdarīja, kā arī nepārsūdzēja KNAB priekšnieka lēmumu, tādēļ oktobrī partijai nosūtīts rakstveida brīdinājums. Tajā tika uzsvērts, ka gadījumā, ja līdz 22.novembrim LPP neizpildīs KNAB prasības, birojs rosinās apturēt partijas darbību tiesas ceļā. Arī šajā termiņā LPP neizpildīja KNAB priekšnieka lēmumā uzdoto.

 

Politisko organizāciju finansēšanas likums nosaka: ja partija KNAB noteiktajā termiņā neizpilda likumā noteikto pienākumu, KNAB priekšniekam ir pienākums ierosināt attiecīgās partijas darbības apturēšanu tiesas ceļā.

 

Prasība vērsta pret LPP/LC, jo saskaņā ar Uzņēmumu reģistra 2007.gada 2.novembra lēmumu par četru partiju apvienošanos jaunā partijā un tās statūtos noteikto šī partija ir LPP tiesību un saistību pārņēmēja.

 

Prasības pieteikumā tiesai KNAB prasa apturēt LPP/LC darbību uz sešiem mēnešiem un uzlikt par pienākumu divu nedēļu laikā no tiesas sprieduma spēkā stāšanās brīža pārskaitīt valsts budžetā nelikumīgi saņemto ziedojumu.

 

Rīgas Centra rajona tiesas priekšsēdētājas palīdze Anita Polce aģentūrai LETA sacīja, ka KNAB pieteikums par partijas darbības apturēšanu saņemts 10.decembrī un tiesnese Dzintra Balta ierosinājusi lietu. Pagaidām lietas izskatīšanas datums nav noteikts.

 

LPP/LC ģenerālsekretārs Vitālijs Aizbalts aģentūrai LETA norādīja, ka parāds radies LPP darbības laikā, kad KNAB apstrīdējis kādu ziedojumu. Aizbalts skaidroja, ka pirms pašvaldību vēlēšanām kāda sieviete, kura bijusi bērna kopšanas atvaļinājumā, ziedojusi partijai 3000 latu un to darījusi no uzkrājumiem, taču KNAB ziedojumu atzinis par nelikumīgu.

 

"Man liekas dīvaini, ka KNAB lūgums parādās tieši šodien. Tas ir vienkārši interesanti," piebilda LPP/LC ģenerālsekretārs. Savukārt LPP/LC frakcijas vadītājs Andris Bērziņš to raksturoja kā "apzinātu nejaušību". LPP/LC līdzpriekšsēdētājs, premjera amatam nominētais Ivars Godmanis žurnālistiem skaidroja, ka šāds parāds tiešām ir, bet jau tuvākajā laikā tas tiks nomaksāts.

 

Šogad tiesa ir pieņēmusi divus lēmumus saistībā ar likumā noteikto prasību nepildīšanu - par Darba partijas darbības apturēšanu un Sporta partijas darbības izbeigšanu, atgādināja Kurpniece.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas