Koalīcija par Saeimas priekšsēdētāju ievēl Daudzi un vienojas par izmaiņām valdībā

Rīga, 24.sept., LETA. Saeima pirmdien ārkārtas sēdē ar 52 deputātu balsīm par jauno parlamenta priekšsēdētāju ievēlēja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) frakcijas deputātu, partijas "Latvijai un Ventspilij" biedru Gundaru Daudzi.

Pirms tam valdību veidojošo partiju koalīcijas padome pēc gandrīz divu stundu ilgām diskusijām vienojās par atbalstu Daudzem, vienlaikus nolemjot tuvākā mēneša laikā īstenot strukturālas izmaiņas valdības sastāvā, lai uzlabotu Ministru kabineta darbu un tam izvirzīto mērķu sasniegšanu, žurnālistiem teica premjers Aigars Kalvītis (TP).

 

"Par" Daudzi šodien nobalsoja 52 deputāti, "pret" bija 36 tautas kalpi. Par pārējiem diviem kandidātiem tika nodots šāds balsu skaits: par opozīcijā esošās partijas "Jaunais laiks" kandidāti augstajam amatam Ingrīdu Circeni - "par" 16 deputāti, "pret" - 72, bet par "Saskaņas centra" piedāvāto pretendentu Jāni Tutinu - "par" 20 deputāti, "pret" - 68 tautas kalpi.

 

Savā pirmajā uzrunā jaunievēlētais Saeimas priekšsēdētājs pateicās līdzšinējam parlamenta vadītājam Indulim Emsim (ZZS) par darbu, un šos vārdus Saeimas deputātu lielākā daļa sveica ar aplausiem, pieceļoties kājās.

 

Daudze izvairījās atbildēt uz žurnālistu jautājumiem un steidzīgi devās uz Saeimas priekšsēdētāja darba kabinetu, pie kura durvīm jau bija novietota plāksnīte ar jaunā saimnieka vārdu. Daudze jaunā amata pienākumus sāk pildīt nekavējoties.

 

Saeimas ārkārtas sēdē nepiedalījās līdzšinējais parlamenta vadītājs Emsis, sēdi vadīja viņa vietniece Vineta Muižniece (TP).

 

Pēc Ministru prezidenta vārdiem, izmaiņas ļaus uzlabot valdības darbu. Sīkāk viņš nekomentēja izmaiņas ministru sastāvā, uzsverot, ka tagad tiks veikts nopietns darbs šajā jautājumā.

 

No premjera teiktā bija noprotams, ka koalīcijas atbalsts Daudzem ir saistīts ar gaidāmajām izmaiņām valdībā. Kalvītis uzsvēra, ka uz Daudzes virzīšanu augstajam amatam ir uzstājusi ZZS, uzņemoties "lielu politisko atbildību".

 

Arī citi koalīcijas partneri pagaidām sīkāk nekomentē iespējamo izmaiņu detaļas. ZZS valdes priekšsēdētājs zemkopības ministrs Mārtiņš Roze aģentūrai LETA sacīja, ka koalīcijas padomes sēdes laikā panākta vienošanās par turpmāko valdības darba uzlabošanu.

 

"Pašlaik vienošanās ir panākta tāda, ka ir jāturpina uzlabot valdības darbs, un tas ir jādara visām iesaistītajām partijām," sacīja Roze, uzsverot, ka sēdes laikā neesot panākta vienošanās par atsevišķu ministru maiņu.

 

"Konkrēti vairāk nekas netika norunāts," sacīja ministrs, tomēr viņš atzina, ka panāktā vienošanās nenoliedz iespējamas izmaiņas gan valdības personālijās, gan partiju atbildības jomās.

 

Pēc apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK Saeimas frakcijas vadītāja Māra Grīnblata teiktā, sēdē atzīts, ka valdības darbs ir samērā problemātisks, jo tuvojas šā gada budžeta pieņemšana, un premjers aicinājis visus būt aktīvākiem.

 

Sēdes laikā, pēc Grīnblata sacītā, nav panākta vienošanās par valdības ministru nomaiņu. Tomēr Grīnblats nenoliedza, ka notikšot sarunas par iespējamo personāliju maiņu valdībā. "Sarunas notiks par dažādām lietām," piebilda Grīnblats.

 

Koalīcijas padomē arī panākta vienošanās nākamā gada budžetu veidot ar būtisku pārpalikumu. Līdz ar to budžeta sagatavošana varētu kavēties par aptuveni desmit dienām, salīdzinot ar sākotnēji plānoto.

 

Saeimas priekšsēdētāja vieta kļuva brīva pēc tam, kad Emsis atkāpās no šī amata un nolika deputāta mandātu. Šādu lēmumu viņš pieņēma pēc tam, kad saņēma informāciju no prokuratūras par kriminālprocesa ierosināšanu. Ģenerālprokuratūra pret Emsi ir sākusi kriminālprocesu par apzināti nepatiesu liecību sniegšanu.

 

Emsis apgalvoja, ka nav apzināti sniedzis nepatiesas liecības, tomēr atkāpās no amata un nolika deputāta mandātu. Vēlāk Emsis paziņoja, ka, noliekot deputāta mandātu, aiziet no aktīvās politikas, tomēr pieļāva iespēju tajā atgriezties, sakot: "Nekad nesaki nekad!"

 

Ārsts anesteziologs Daudze ir bijis Ventspils domes deputāts un Ventspils slimnīcas galvenais ārsts, bet pēc ievēlēšanas Saeimā šos amatus atstāja.

 

Daudze 1989.gadā ir beidzis Rīgas Medicīnas institūtu, bet no 2005.gada bijis pašvaldības SIA "Ventspils slimnīca" galvenais ārsts.

 

2005.gadā Daudze tika ievēlēts par Ventspils domes deputātu, bet 2006.gadā - par 9.Saeimas deputātu. 2006.gada novembrī viņš tika iecelts par Labklājības ministrijas parlamentāro sekretāru.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas