Koalīcijas partneri atzīst krīzi valdībā

Rīga, 18.okt., LETA. Valdībā ir izveidojusies krīze, un tās risinājums lielā mērā ir atkarīgs no premjera Aigara Kalvīša (TP) tālākās rīcības, atzīst visi koalīcijas partneri.

Premjers pagaidām neplāno atkāpties no amata un sabiedrības protestus pie Saeimas sauc par demokrātijas izpausmēm, proti, jebkurš pilsonis var brīvi paust savu viedokli.

Premjers, kurš atrodas Portugālē, ar sava padomnieka Arno Pjatkina starpniecību aģentūrai LETA uzsvēra, ka Latvijā demokrātiskākais veids kā risināt kādu jautājumu ir tā izskatīšana Saeimā, kurai arī, izvērtējot visus apstākļus un viedokļus, būs jālemj par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītāja Alekseja Loskutova atbrīvošanu.

Ja Saeima lems pretēji valdībai, šis jautājums atgriezīsies Ministru kabinetā un tiks lemts par citu sodu Loskutovam, kura pārkāpumus premjers joprojām vērtē kā nopietnus. Pagaidām premjers nesniedz skaidru atbildi uz jautājumu, vai gadījumā, ja Saeima lems pretēji valdībai, Kalvītis demisionēs. Uz to, ka balsojums par Loskutova atbrīvošanu no amata būs uzticības balsojums Ministru prezidentam, trešdien norādīja iekšlietu ministrs Ivars Godmanis (LPP/LC).

"Mēs gribas sagaidīt Kalvīša atgriešanos, tādēļ nevaram neko sīkāk komentēt," žurnālistiem sacīja Tautas partijas (TP) frakcijas vadītājs Māris Kučinskis un uzsvēra, ka partija paliks vienota ar Kalvīti un lēmumu pieņems kopā.

Zaļo un zemnieku savienības frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis pauda, ka situācija valdībā ir "ļoti nopietna", un to ir izraisījuši vairāki iemesli - nākamā gada budžeta pieņemšana, Loskutova atlaišana un vakantie ministru amati.

"Vajadzētu Kalvītim paņemt atpakaļ dokumentu par Loskutova atlaišanu un ķerties nekavējoties pie problēmu risināšanas," sacīja Brigmanis.

Apvienības "Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (TB/LNNK) frakcijas vadītājs Māris Grīnblats uzsvēra, ka situācija valdībā ir jāizvērtē un lēmums par tālāko rīcību jāpieņem pašam Kalvītim. Arī Latvijas Pirmās partijas un "Latvijas ceļa" Saeimas frakcijas vadītājs Andris Bēziņš sacīja, ka "viss ir TP un premjera rokās". LPP/LC nebūšot tie, kuri pirmie uzteiks koalīcijas līgumu.

Aģentūrai LETA tapis zināms, ka TP Saeimas frakcija ceturtdien pēc plašajiem protestiem pie Saeimas lēmusi par tālāko rīcību, un frakcijas sēdē izskanējuši vairāki viedokļi - sākot no tā, ka Kalvītim ir jāatkāpjas, līdz viedoklim, ka viņam ir jāturpina strādāt.

"99%, ka Kalvītis atkāpsies, jautājums ir - tikai kad, un pašlaik viņa ieņemtā kritiskā attieksme ir tikai poza," situāciju raksturoja kāds TP valdes loceklis.

Kalvītis no komandējuma Lisabonā atgriežas piektdien ap plkst.22.

Valsts prezidents Valdis Zatlers pauž cerību, ka katrs parlamenta deputāts ieklausīsies sabiedrības viedoklī, aģentūru LETA informēja Prezidenta preses dienestā.

"Vispirms gribu pateikties tiem vairākiem tūkstošiem cilvēku, kuri šodien pie Saeimas nama apliecināja, ka viņiem nav vienaldzīgs Latvijā notiekošais. [...] Es ceru, ka katrs Saeimas deputāts apliecinās, ka ir tautas priekšstāvja vārda cienīgs, ieklausīsies šodien teiktajā un rīkosies valstiski - sava vēlētāja interesēm atbilstoši," saka Zatlers.

Prezidents norāda, ka piketi un demonstrācijas ir ātrākais ceļš kā panākt rezultātu, taču tā var panākt tikai īstermiņa rezultātu. Ilgtermiņa rezultātu, pēc Zatlera domām, var panākt ar tiešu līdzdalību politiskajos procesos.

"Nākotnē raugoties, gribu atgādināt jau vairakkārt teikto - pilsoniskā sabiedrība Latvijā būs tik stipra, cik stipras - demokrātiskas un atvērtas dažādiem viedokļiem - būs mūsu valsts politiskās partijas. Katra pilsoņa atbildīga līdzdalība saskaņā ar Satversmes burtu un garu ir vienīgais ceļš, kā panākt pozitīvas izmaiņas ilgtermiņā," teica valsts vadītājs.

Zatlers uzskata, ka pēc iepriekš notikušā arodbiedrību piketa Saeimas deputāti ir "apņēmušies labot valdības kļūdu un uzsākuši dialogu ar arodbiedrību pārstāvjiem par nākamā gada budžetu". "Ceru, ka arī šodienas piketā teikto deputāti sadzirdēs un attiecīgi rīkosies," piebilst prezidents.

Tikmēr partijas "Jaunais laiks" (JL) un "Saskaņas centrs" (SC) nolēmušas vērsties pie Valsts prezidenta ar lūgumu atlaist Saeimu, aģentūru LETA informēja JL frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis. Pie Saeimas nama sapulcējušies 5000 cilvēku skaidri pauda savu viedokli par Saeimas atlaišanu, sacīja Zaķis. SC priekšsēdētājs Nils Ušokovs uzsvēra, ka valsts ir uz krīzes robežas, taču partijas uzskata par labāku cīnīties ar Loskutovu, nevis inflāciju.

Savukārt ārlietu ministrs Artis Pabriks (TP) aicina Kalvīti un citus valdības locekļus pārskatīt jautājumu par Loskutova atbrīvošanu no amata, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijas Informācijas un sabiedrisko attiecību departamentā.

"Ņemot vērā straujo uzticības zudumu valdībai, parlamentam un tiesu sistēmas iestādēm, kā arī pieaugušās starptautiskās bažas par tiesiskumu un demokrātiju Latvijā, valdībai vēlreiz būtu rūpīgi jāizsver šis jautājums, sagaidot visu komisiju slēdzienus," uzskata ārlietu ministrs.

Kalvītis ar padomnieka Pjatkina starpniecību aģentūrai LETA uzsvēra, ka Pabrika izteikumus neuzskata par TP politiķu šķelšanās pazīmēm, bet gan par demokrātijas izpausmēm. Jebkurš valdības loceklis brīvi var paust savus uzskatus. Premjers uzsver, ka galīgo lēmumu par Loskutovu pieņems Saeima, kas arī būs demokrātiskākais šī jautājuma risinājums.

Ceturtdien Pabrikam kopā ar Kalvīti bija jādodas uz neformālo Eiropadomes sanāksmi, ko Eiropas Savienības Padomes prezidējošā valsts Portugāle rīko Lisabonā, taču slimības dēļ viņu Eiropadomē aizstājis Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Normans Penke.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas