Konstitucionālo tiesību komisija atzinusi, ka pastāv nemaināms Satversmes kodols

Rīga, 17.sept., LETA. Konstitucionālo tiesību komisija atzinusi, ka Latvijā pastāv Satversmes kodols, kas nav maināms, tā pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Valdi Dombrovski (V) apliecināja komisijas vadītājs Eiropas Savienības tiesas tiesnesis Egils Levits.

Komisija ir nonākusi pie secinājuma, ka Latvijā, tāpat kā daudzās citās Eiropas valstīs, ir konstitucionālais kodols, ko likumdevējs nevar grozīt. Proti, šis kodols ietver valsts konstitucionālo pastāvēšanu, tās raksturu un demokrātisko iekārtu.  

Komisija arī secinājusi, ka Satversme pieder pie tās konstitūciju grupas, kuras neaizskaramais kodols nav tieši ierakstīts konkrētā Satversmes pantā, bet ir pašsaprotams. Tādēļ optimālākais no priekšlikumiem, ko iesaka komisija, ir izvērst Satversmes preambulas daļu, ietverot tajā arī atziņas par Latvijas valsts dibināšanas mērķiem un jēgu, kā arī, iespējams, par nākotnes attīstības virzienu, aģentūru LETA informēja Valsts prezidenta preses dienestā.

 

Pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu Levits uzsvēris, ka Saeimā iesniegtie partiju priekšlikumi par Satversmes neaizskaramo kodolu "nav gluži optimāli", bet var tikt ņemti par pamatu turpmākajam darbam pie Satversmes papildināšanas. Vienlaikus ideja par preambulas izvēršanu ir izvērtējama Saeimā, to var pieņemt ar divu trešdaļu balstu vairākumu, un tai nav nepieciešams jauns referendums.

Tāpat komisija rosina noteikt, ka Valsts prezidentam ir tiesības vērsties Satversmes tiesā vēl pirms likumu izsludināšanas, ja ir uzskats, ka kāds no pieņemtajiem likumiem ir pretrunā ar Satversmi. Tas ļautu prezidentam arī lūgt tiesu pārbaudīt pieņemtu, bet vēl spēkā nestājušos Satversmes grozījumu atbilstību Satversmes kodolam.

 

Tāpat komisija piedāvā praksē izmantot Centrālās vēlēšanu komisijas kompetenci un vērtēt vēlētāju iesniegto likumprojektu "pilnīgu izstrādātību" pirms tautas nobalsošanas rīkošanas.

 

Valsts prezidents šos komisijas priekšlikumus nodēvējis par loģiskiem un pamatotiem, tomēr turpmākajā Satversmes izmaiņu procesā aicināja ņemt vērā apstākļus, kas patlaban izveidojušies Eiropas Savienībā (ES), īpaši pēc EK prezidenta Žozē Manuela Barrozu nesenās uzrunas, kurā tika izteikts viedoklis par virzību uz ciešāku federālismu.

 

"Mums noteikti jārēķinās ar to, ka situācija pat pēc pāris gadiem var nopietni izmainīties. Un tikai mēs paši varam noteikt to, kādā Eiropas Savienībā vēlamies dzīvot," teica prezidents. Pēc viņa domām, ikvienai idejai par Satversmes preambulas izvēršanu būtu jātop saskaņā ar nākotnes skatījumu Eiropas kontekstā.

 

Levits paredz, ka atzinuma izvērtēšana prasīs ilgāku laiku un pašiem politiķiem būs jāizlemj, vai to ņemt vērā. "Šis ir zinātnisks viedoklis, un politikai ir jāizvērtē, vai to ņemt vērā, neņemt vērā. Es domāju, ka tas prasīs zināmu laiku, jo tas tiešām ir samērā detalizēts viedoklis, un, lai izdarītu zināmus secinājumus, ir nepieciešams zināms laiks," skaidroja Levits.

 

Viņš arī uzsvēra, ka par šo viedokli sabiedrībā ir nepieciešama arī diskusija ar pretargumentiem komisijas izteiktajam viedoklim. Plašākus komentārus Levits par atzinumu nesniedza, norādot, ka par to šodien informēs īpaši sasauktā preses konferencē, kas notiks plkst.15.

 

Kā sacīja premjers, atzinums ir ļoti apjomīgs un tas būs ļoti nopietni jāizvērtē. Viņš arī prognozēja, ka saistībā ar šo atzinumu būs nepieciešams veikt grozījumus vairākos likumos un arī pašā Satversmē.

Jautāts, vai "Vienotība" šo atzinumu plāno izmantot, Dombrovskis sacīja, ka arī viņa pārstāvētā partija to rūpīgi izanalizēs. "Domāju, ka no "Vienotības" puses izmantosim to tālākajā darbā," teica valdības vadītājs.

 

Kā ziņots, Bērziņš pēc Dombrovska (V) lūguma bija aicinājis Konstitucionālo tiesību komisiju sagatavot rakstveida viedokli par iespēju atsevišķiem Satversmes pantiem noteikt negrozāmību un sabiedrībā aktualizētajiem jautājumiem par Latvijas valsts pamatiem, to redzamības un aizsardzības palielināšanas iespējām un nozīmi.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas