Krievija liedz ievest vēl viena Latvijas zivrūpniecības uzņēmuma produkciju

Rīga, 24.nov., LETA. Šonedēļ Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saņēmis oficiālu vētījumu no Krievijas Veterinārā un fitosanitārā dienesta, kurā norādīts, ka paaugstināta benzpirēna līmeņa dēļ šprotu konservos no 10.novembra tiek apturēts uzņēmuma "Līcis - 93" eksporta sertifikāts.

Kā raksta "Latvijas Avīze", eksporta sertifikāta apturēšana uzņēmumam "Līcis - 93" netieši liecina par Krievijas novēršanos no labo saimniecisko attiecību uzturēšanas ar Latviju. Kopš starpvalstu ekspertu komisijas nodibināšanas, kuras mērķis bija saskaņot Eiropas Savienības (ES) un Krievijas benzpirēna normas, Krievijas dienesti Latvijas uzņēmumus īpaši neaiztika, labi zinot, ka ne vienmēr tie ievēro kaimiņvalsts prasības. Neoficiāli tika panākta labvēlība pret tiem uzņēmumiem, kuri strikti ievēro ES benzpirēna normas. Uzņēmuma "Līcis - 93" produkcijā ES normas esot ievērotas.

PVD ģenerāldirektors Mareks Samohvalovs atzinis, ka pēdējā laikā sarunas ar Krieviju par benzpirēna normu saskaņošanu kļuvušas par monologu no Latvijas puses, jo Latvija ir iesniegusi savus pierādījumus un argumentus, bet Krievija jau kopš augusta uz Latvijas vēstulēm neatbild.

Samohvalovs sacījis: "Šovasar mums bija vairākas tikšanās ar Krievijas pārstāvjiem, bet normu saskaņošanas jautājums tā arī no vietas nav izkustējies. Mūsu ražotāji, pagarinot dūmu ceļus un uzliekot papildu filtrus, ir spējuši ar uzlabotām tradicionālām metodēm saražot šprotes un citus kūpinājumus, nepārsniedzot Eiropas noteikto benzpirēna līmeni."

"Mēs Krieviju informējam par visiem šiem darbiem, bet diemžēl nekādas atbildes tā arī nesaņemam. Patlaban bumba ir Krievijas pusē. Jautājuma risināšanā ļoti aktīvi iesaistās Krievijas vēstniecība Latvijā, bet diemžēl kopš augusta beigām atbildes no Krievijas nav," piebildis Samohvalovs.

Talsu rajonā reģistrētais uzņēmums, kas produkciju ražo zivapstrādes cehos Ģipkā un Kolkā, ir kārtējais uzņēmums, kurš kritis Krievijas Veterinārā un fitosanitārā dienesta nežēlastībā. Pirms diviem gadiem Krievija apturēja eksporta sertifikātu diviem lielākajiem šprotu eksportētājiem - "Brīvais vilnis" un SIA "Gamma - A", jo tika pārsniegtas Krievijas benzpirēna normas šprotu konservos, kas ir viens mikrograms uz kilogramu. ES benzpirēna norma ir pieci mikrogrami uz kilogramu.

PVD saņemtajā Krievijas Veterinārā un fitosanitārā dienesta vēstulē minēts, ka uzņēmuma "Līcis - 93" ražotajos divos šprotu konservu paraugos pārsniegtas benzpirēna normas, pārējie rādītāji esot normatīviem atbilstoši. PVD saņēmis arī Krievijā veikto analīžu rezultātu, kur vienā no ailēm sīkiem burtiem norādīts, ka vienā no konservu paraugiem benzpirēna daudzums ir 3 mikrogrami, bet otrā - 4 mikrogrami uz kilogramu. Tātad uzņēmuma ražotā produkcija atbilst ES prasībām.

PVD ģenerāldirektors atzinis, ka Krievijas atbildīgā dienesta rīcība, informējot par sertifikāta apturēšanu, esot nedaudz dīvaina - ziņas saņemtas desmit dienas pēc lēmuma pieņemšanas. Savukārt uzņēmumam vispār nekādas ziņas nav sniegtas.

Uzņēmuma "Līcis - 93" vadītājs Einārs Ūdris atzinis, ka viņam nav informācijas par sertifikāta apturēšanu un "viss notiekot". "Varētu jau būt, bet mums informācijas nav. Kad būsim saņēmuši informāciju, varēšu sniegt sīkākus komentārus," sacījis Ūdris. Uzņēmuma vadītājs skaidrojis, ka Krievijas eksporta sertifikāta apturēšana lielas problēmas uzņēmumam neradīšot, jo uz plašo kaimiņvalsti izvedot 30% no saražotās produkcijas.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas