Laikraksts: Lielbritānijas banka biedē ar Latvijas bankrotu

Rīga, 16.nov., LETA. Lielbritānijas "Barclays" banka iesaka saviem klientiem pelnīt ar Latvijas valsts maksātnespējas draudu pieaugumu, šodien ziņo laikraksts "Neatkarīgā".

Laikraksta rīcībā ir nonācis "Barclays" bankas 7.novembra apkārtraksts saviem lielākajiem klientiem, kuriem tik ieteikts veidot grozu no vērtspapīriem, kurus varētu nosaukt par Latvijas, Bulgārijas un Rumānijas valsts vērtspapīru apdrošināšanas polisēm.

 

Savu ieteikumu "Barclays" pamato ar standartfrāzēm par minēto valstu ekonomisko rādītāju pasliktināšanos, kuru loģiskās sekas būtu valstu nespēja atmaksāt savus parādus. Tas varētu notikt kaut kad turpmāko piecu gadu laikā.

 

Tajā pašā laikā "Barclays" izsakās pietiekami uzmanīgi, lai neuzņemtos nekādu atbildību, ja Latvijas valsts visas savas saistības piecu gadu laikā izpildīs. Arī tādā gadījumā daži klienti būs paguvuši nopelnīt atbilstoši bankas padomiem par CDS (Credit Default Swap) pirkšanu un pārdošanu tālāk.

 

Maksimālo peļņu gūtu tas, pie kura šīs polises atradīsies Latvijas maksātnespējas pasludināšanas brīdī, ja tāds vispār kādreiz pienāktu. Tad Latvijas vērtspapīru tā brīža turētājs būtu spiests bagātīgi dalīties ar apdrošināšanas polises turētāju, jo viņi abi kopā dotos pie apdrošināšanas polises emitenta atprasīt starpību starp Latvijas valsts parādzīmju nominālo un tajā brīdī atlikušo tirgus vērtību.

 

Ja Latvijas maksātnespēja neiestāsies, tad nopelnīs apdrošināšanas polises emitents un pirmie pircēji, kuriem izdosies polises pārdot dārgāk, nekā viņi nopirkuši.

 

Latvijas Valsts kase "Neatkarīgajai atzina, ka CDS cenai ir tieša sakarība ar emitenta kredītriska līmeni, kuru parasti raksturo piešķirtais kredītreitinga līmenis - jo augstāks ir šis risks, jo dārgāka tā apdrošināšana. Latvijas makroekonomiskie dati "joprojām uzrāda ne visai pozitīvas tendences", par ko vairākas kredītreitingu aģentūras jau samazinājušas Latvijas kredītreitingu. Tādējādi izveidojas slikto ziņu aplis, kurā "Barclays" ieteikumu var izmantot Latvijas kredītreitingu pazemināšanai, kaut arī šis ieteikums tikai atkārto citiem vārdiem to pašu ziņu par kredītreitingu pazemināšanu.

 

Kā ziņots starptautiskā reitingu aģentūra "Moody's Investors Service" ("Moody's") septembrī samazināja Latvijas kredītreitinga perspektīvu no pozitīvas līdz stabilai ekonomiskās nelīdzsvarotības pastiprināšanās un inflācijas līmeņa paaugstināšanas dēļ.

 

Latvijas kredītreitings ir "A2".

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas