Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Laikraksts: preses izdevēji nobažījušies par iespējamo PVN likmes paaugstināšanu

RĪGA, FEB 27, BNS - Preses izdevēji nobažījušies par iespējamo pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes paaugstināšanu, kas pie pašreizējās iedzīvotāju pirktspējas un reklāmas tirgus panīkuma var nozīmēt izdevumu bankrotu, sestdien raksta laikraksts "Latvijas Avīze".

Laikraksts vēsta, ka Latvijas Preses izdevēju asociācija (LPIA) vērsusies Saeimas budžeta komisijā ar lūgumu izslēgt no PVN likuma normu, kas paredz no nākamā gada sākuma piemērot pilno PVN likmi 21% apmērā plašsaziņas līdzekļu tirdzniecībai un abonēšanai. Pašlaik šai nozarei noteikta samazinātā likme 10% apmērā.  

"Cilvēku pirktspēja ir samazinājusies, un nekas neliecina, ka tuvāko gadu laikā tā varētu jūtami pieaugt. Tādēļ izdevumu cenas palielināt vairs nav iespējams. Turklāt kopējais reklāmas tirgus ir sarucis par 50-60%. Tādēļ PVN palielināšana būs pēdējais piliens, kas neizbēgami novedīs pie izdevēju bankrotiem," iespējamo attīstības scenāriju nodokļu likmes paaugstināšanas gadījumā prognozē izdevniecības "Lauku Avīze" valdes priekšsēdētājs Guntars Kļavinskis.

 

PVN paaugstināšana satrauc arī reģionālo laikrakstu izdevējus, un šis jautājums apspriests 23.februārī Valsts prezidenta Valda Zatlera tikšanās reizē ar reģionālo mediju pārstāvjiem. Laikraksts vēsta, ka Zatlers esot paudis izpratni par mediju situāciju, taču atgādinājis, ka šis jautājums ir Saeimas kompetencē. Prezidents arī aicinājis cītīgi sekot ekonomiskajai situācijai, lai politiķi spētu pieņemt atbilstošus lēmumus.

 

Pēc laikraksta vēstītā, Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija vēl nav sākusi apspriest LPIA aicinājumu saglabāt medijiem PVN likmi 10% apmērā. Deputāti vispirms vēloties sagaidīt Finanšu ministrijas aprēķinu, kā tas ietekmēs valsts budžetu. Savs vērtējums ministrijai jāsniedz līdz 3.martam.

 

LPIA izpilddirektors Guntars Līcis laikrakstam pauda cerību, ka Finanšu ministrijas ierēdņi aprēķiniem nepieies pārāk vienkāršoti. "Var jau, protams, vienkārši pieskaitīt tos procentus un paziņot, ka, paaugstinot likmi, valsts iegūs tik un tik miljonus. Bet jāņem vērā, ka daudzi uzņēmēji nespēs šādos apstākļos izdzīvot un izdevniecības bankrotēs. Rezultātā nebūs vispār, kas maksātu PVN un sociālos nodokļus par darbiniekiem, un galu galā zaudētāji būs ne vien lasītāji un izdevēji, bet arī valsts budžets," teicis Līcis.

 

Arī Saeimas Budžeta komisijas priekšsēdētājs Guntis Bērziņš (JL) atzīmējis, ka jautājums par PVN likmi medijiem ir ne tikai ekonomiskas, bet arī politiskas dabas, jo skar arī tādas jomas kā latviešu valoda un sabiedrības informētība. Tādēļ, viņaprāt, par to vispirms būtu nepieciešama vienošanās koalīcijas padomē.

 

Vismaz Budžeta komisijā valdošās koalīcijas pārstāvji pauda atbalstu idejai saglabāt samazināto likmi.

 

"Tik mazā valstī kā Latvija, kur lasītāju skaits ir mērāms dažos desmitos tūkstošu, presei nepieciešams valsts atbalsts neatkarīgi no tā, ko viņi raksta par mani," sacījis Kārlis Leiškalns (TP) un atgādinājis, ka PVN likums jau šobrīd Budžeta komisijā ir atvērts, lai veiktu līdzīgas dabas grozījumus - samazinātu PVN viesnīcu pakalpojumiem. Tādēļ veikt attiecīgus grozījumus arī par medijiem nebūtu pārāk sarežģīti.

 

Līdzīgu viedokli pauda arī ZZS pārstāve Baiba Rivža: "Pirmkārt tas būs atbalsts lasītājiem, kuru maciņi šobrīd ir kļuvuši plānāki. Ja reģionālā prese nespēs pastāvēt, tad cilvēki var palikt bez informācijas par savā novadā notiekošo, jo neviens cits par to neraksta. Turklāt ne katram iedzīvotājam ir pieejams internets," uzsvēra Rivža.

 

Jau vēstīts, ka Saeima 4.februārī nodeva izskatīšanai komisijās partijas LPP/LC Saeimas frakcijas iesniegto priekšlikumu samazināt PVN likmi tūrisma nozarē līdz 10%.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas