Latvija atteikusi vīzu padomju laikus slavinošas filmas veidotājam no Krievijas

Rīga, 10.apr., LETA. Latvija ir atteikusi vīzu Krievijā tapušās filmas "Baltija, kādas "okupācijas" vēsture" režisoram Borisam Čertkovam, kurš nākamnedēļ bija plānojis apmeklēt Latviju, lai piedalītos filmas prezentācijā Rīgā.

Krievijas Ārlietu ministrija oficiālā paziņojumā pauž izbrīnu par šādu Latvijas puses rīcību. "Ar ko gan ir saistīta tika asa Latvijas puses reakcija? Varbūt ar to, ka filmā ir atspoguļoti daudzu ievērojamu Baltijas sabiedrisko politisko un zinātnes darbinieku viedokļi par dzīvi padomju valstī 70. un 80.gados, kas parādīja reālās izmaiņas šo valstu ekonomikā, kultūrā un izglītībā," teikts Krievijas paziņojumā.

"Filma nepiedāvā vienpusēju skatījumu, bet gan drīzāk ir aicinājums uz diskusiju par šo tēmu. Taču Latvijas puse, acīmredzot, nav gatava atklātai viedokļu apmaiņai, ja šie viedokļi nesakrīt ar oficiālo nostāju par padomju laiku Baltijas valstu vēsturē, ja reiz tiek atteikta iebraukšana Krievijas televīzijas žurnālistam," turpina Krievijas Ārlietu ministrija.

Krievijas Ārlietu ministrijas skatījumā, vīzas atteikums uzskatāmi parādot, kā praksē izpaužas "oficiālās Rīgas paziņojumi par turēšanos pie "vārda brīvības" principiem un gatavību sarunāties ar mums par jebkurām "sarežģītām" vēstures tēmām".

Iepriekš telekompānijas TV3 raidījums "Nekā personīga" ziņoja, ka filmā tiek stāstīts par to, cik Baltijas valstīm bijis labi Padomju Savienībā un ko tās zaudējušas pēc atdalīšanās no PSRS.

Padomju dzīves labumus filmā komentē virkne sabiedrībā pazīstamu personību - komponists Raimonds Pauls, ekonomiste Raita Karnīte, hokejists Helmuts Balderis, bijušais politiķis Alfrēds Čepānis un citi, kuri pēc filmas noskatīšanās gan pauda sašutumu par to, ka viņu stāstītais esot sagrozīts un pasniegts nepareizi.

Savukārt ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (TP), komentējot filmu "Baltija, kādas "okupācijas" vēsture", vērtēja to kā klaju propagandu un norādīja, ka Maskavai ir raksturīga vēlme bijušās Padomju Savienības republikas, tostarp Latviju, "iezīmēt noteiktā mērcē".

Ministrs uzskata, ka Latvijai un Krievijai ir atklāti jārunā par vēstures jautājumiem, lai gan atzīst, ka panākt vienotu izpratni tuvāko gadu laikā abām pusēm varētu neizdoties.

Tāpat Riekstiņš aicināja cilvēkus, kas sniedz komentārus filmas veidotājiem, sākotnēji pārliecināties, kādēļ intervija sniedzama un kāds būs materiāla mērķis, lai pēc tam nenāktos paust izbrīnu par gala rezultātu.

14.aprīlī plkst.14 Rīgā, Pasaules tirdzniecības centrā, notiks Krievijas radošās apvienības "Trešā Roma" veidotās filmas "Baltija, kādas "okupācijas" vēsture" prezentācija. Tajā plānoja piedalīsies filmas veidotāji - filmas producents un producentu centra "Trešā Roma" prezidents Valērijs Šehovcovs un Čertkovs, kā arī filmas varoņi - grāmatu cikla "Krievijas mīti" autors, Krievijas Valsts domes deputāts Vladimirs Medinskijs un publicists, Eiropas Parlamenta deputāts Džuljeto Kjeza.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas