Latvija nosoda Gruzijā notikušo gaisa telpas pārkāpumu

Rīga, 8.aug., LETA. Latvija nosoda incidentu, kura laikā Gruzijas teritorijā nokrita, iespējams, no Krievijas armijas lidmašīnas izšauts raķete, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijas Informācijas un sabiedrisko attiecību departamentā.

 

Par to telefona sarunā Latvijas ārlietu ministrs Artis Pabriks (TP) informējis savu Gruzijas kolēģi Gelu Bežuašvili sakot, ka incidents ir uzskatāms par Gruzijas suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpumu.

 

Latvijas ārlietu ministrs uzsvēris incidenta apstākļu neatkarīgas izmeklēšanas un adekvātas starptautiskās sabiedrības reakcijas nepieciešamību. Atkarībā no izmeklēšanas rezultātiem Pabriks solīja iestāties arī par jautājuma izskatīšanu Eiropas Savienības institūcijās.

 

Savukārt Gruzijas ārlietu ministrs telefona sarunas laikā informējis par Gruzijas gaisa telpas pārkāpumu un raķetes nomešanu pie Citelubani ciema. Pēc Bežuašvili sacītā, pašlaik notiekot incidenta apstākļu izmeklēšana, par kuras rezultātiem Gruzijas Ārlietu ministrija informēs tuvākajā laikā.

 

Valsts prezidents Valdis Zatlers, vērtējot incidentu Gruzijā, sacīja: "Šis fakts parāda, ka ir būtiski, lai virs mūsu teritorijas nekādas svešas lidmašīnas nelidotu". Prezidents norādīja, ka Latvijas gaisa telpas uzraudzība, kas ir arī NATO gaisa telpa, ir ļoti būtiska valsts drošībai.

 

Arī Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP) pievienojās prezidenta viedoklim un teica, ka ir jārūpējas par Latvijas gaisa telpas drošību.

 

Kā ziņots, Gruzija otrdien paziņoja, ka divi Krievijas reaktīvie iznīcinātāji pārlidojuši tās teritoriju un izšāvuši raķeti, taču tā nav sprāgusi.

 

Gruzijas Iekšlietu ministrijas sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājs Šota Utiašvili sacīja, ka raķete izšauta uz Citelubani ciemu aptuveni 65 kilometrus uz ziemeļrietumiem no galvaspilsētas Tbilisi.

 

"Divi Krievijas reaktīvie iznīcinātāji vakar vakarā pārkāpa Gruzijas gaisa telpu. Līdz šim atrasta viena izšautā raķete. Iespējams, tiks atrasts vēl. Reģions pašlaik ir norobežots, un turpinās izmeklēšana," viņš sacīja. "Par laimi, tā neeksplodēja. Ja tā būtu sprāgusi, tā būtu katastrofa."

 

Ciems atrodas netālu no Gori pilsētas un dažus kilometrus no separātiskā Gruzijas reģiona Dienvidosetijas.

 

Gruzijas iekšlietu ministrs Vano Merabišvili paziņoja, ka Krievijas iznīcinātāji Gruzijas teritorijā izšāvuši raķeti "gaiss-zeme".

 

"Mūsu radari rāda, ka šie iznīcinātāji lidoja no Krievijas un pēc tam aizlidoja atpakaļ tajā pat virzienā," sacīja Merabišvili. "Es to vērtēju kā agresīvu aktu, kuru pastrādājušas no citas valsts teritorijas ielidojušas lidmašīnas."

 

Krievijas gaisa spēki noliedza, ka būtu bombardējuši Gruziju vai pārkāpuši tās gaisa telpu.

 

"Krievijas gaisa spēki ne pirmdien, ne otrdien nav veikuši lidojumus virs Gruzijas," pavēstīja Krievijas gaisa spēku komandiera palīgs pulkvedis Aleksandrs Drobiševskis. "Krievija nav pārkāpusi suverēnās Gruzijas robežas."

 

Savukārt Baltā nama pārstāvji pēc incidenta aicināja Maskavu būt savaldīgai attiecībās ar Gruziju.

 

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas