Latvija pasaules ekonomiskās brīvības reitingā noslīdējusi uz 50.vietu

Rīga, 20.janv., LETA--AFP. Pētniecības institūta "Heritage Foundation" un "The Wall Street Journal" sastādītajā pasaules valstu ekonomiskās brīvības reitingā Latvija ierindojusies 50.vietā, tādējādi salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu zaudējot piecas pozīcijas.

Visaugstākais ekonomiskās brīvības indekss jau sešpadsmito gadu pēc kārtas piešķirts Honkongai, un otro vietu tāpat jau sešpadsmito gadu ieņem Singapūra.  

Savukārt trešo un ceturto vietu valstu ekonomiskās brīvības reitingā ieņem attiecīgi Austrālija un Jaunzēlande.

 

Starp desmit ekonomiski brīvākajām pasaules valstīm ir arī Īrija, Šveice, Kanāda, ASV, Dānija un Čīle.

Taču Kanāda gada laikā ir izstūmusi ASV no septiņu ekonomiski brīvāko valstu saraksta, pateicoties valsts "finanšu brīvības, monetārās brīvības un īpašuma tiesību ievērojamai izaugsmei".

 

Tajā pašā laikā Igaunija reitingā ierindojusies 16.vietā, gada laikā zaudējot trīs pozīcijas, bet 29.vietu ieņem Lietuva, kas salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir pakāpusies par vienu pozīciju.

 

Strauji augošā Ķīnas ekonomika atzīta tikai par 140.brīvāko pasaulē, bet Japāna reitingā ir ierindojusies 19.vietā.

 

Krievija ekonomiskās brīvības ziņā ieņem 143.vietu pasaulē, salīdzinot ar 146.vietu pagājušajā gadā, bet valstis ar pašu zemāko ekonomisko brīvību ir Ziemeļkoreja, Zimbabve, Kuba, Eritreja un Birma.

"Heritage Foundation" reitingā izvērtēta ekonomiskā brīvība pavisam 179 pasaules valstīs. Indekss veidots, izvērtējot tādus faktorus kā tirdzniecības politika, nodokļu slogs, valsts iejaukšanās ekonomiskajos procesos, monetārā politika, kapitāla plūsmas un ārvalstu investīcijas, banku un finanšu sektors, īpašuma tiesības un korupcijas līmenis.

 

Indeksā ir izmantoti procentuālie rādītāji: no 100%, kas ir pilnīgi brīva ekonomika, līdz 0% - pilnīgi nebrīva ekonomika. Valstis ar indeksa vērtību 80 vai vairāk uzskata par ekonomiski brīvām, no 70 līdz 79,9 - pārsvarā brīvām, no 60 līdz 69,9 - mēreni brīvām, no 50 līdz 59,9 - pārsvarā nebrīvām un ar indeksa vērtību zem 50 - par apspiestām.

 

Ekonomiski visbrīvākās valsts Honkongas rādītājs ir 89,7%, Igaunijai - 74,7%, Lietuvai - 70,3% un Latvijai - 66,2%. Savukārt Ziemeļkorejas ekonomiskā brīvība novērtēta ar 1%.

 

Igaunijas un Lietuvas ekonomika, pēc "Heritage Foundation" vērtējuma, ir pārsvarā brīva, bet Latvijas ekonomika - mēreni brīva.

 

Savukārt Eiropas reģionā Latvija 43 valstu vidū ierindojas 23.vietā, un valsts kopējie rādītāji ir virs pasaules vidējā līmeņa.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas