Latvijā purva bruņurupuču izdzīvošanai radušies jauni draudi

Daugavpils, 21.okt., LETA. Latvijā purva bruņurupuču izdzīvošanai radušies jauni draudi - Amerikas faunas iemītnieki - sarkanausainie bruņurupuči.

Latgales zoodārza vadītājs Mihails Pupiņš aģentūrai LETA pastāstīja, ka izdzīvot Latvijas apstākļos - īsajās un aukstajās vasarās - purva bruņurupučiem arī līdz šim nav nācies viegli. Pēdējā laikā brīvā dabā aizvien biežāk manītie sarkanausainie bruņurupuči kļuvuši par jaunu draudu purva bruņurupuču izdzīvošanai un var radīt nopietnu kaitējumu Latvijas faunai.

Sarkanausainie bruņurupuči pēc rakstura ir agresīvāki nekā purva bruņurupuči, kas mīt Latvijas dabā. Minētie rāpuļi varot izdzīvot arī Latvijā un ieņemt tos pašus biotopus, kurus apdzīvo purva bruņurupuči, tādejādi izkonkurējot tos.

Dzīvnieku pētnieki sarkanausainos bruņurupučus ierindojusi simts visinvazīvāko dzīvnieku sugu skaitā, kas vislabāk spēj pielāgoties apkārtējiem apstākļiem un ietekmēt vidi.

Vienīgais mierinājums ir tas, ka samērā zemās gada vidējās atmosfēras temperatūras dēļ sarkanausainie bruņurupuči brīvā dabā Latvijā pagaidām tomēr nespēj vairoties. Taču tie šeit var dzīvot gadu desmitiem un nopietni ietekmēt vidi.

Par vēl vienu no draudiem Latvijas purva bruņurupuču izdzīvošanai var kļūt slimības, ko varētu ievazāt kopā ar Latvijas neraksturīgajiem faunas pārstāvjiem. Kā vienu no šādām slimībām Pupiņš minēja sēnīti, ar kuru slimojot tropu dzīvnieki un kura var izrādīties nāvējoša Latvijas faunas pārstāvjiem.

Atsevišķi sarkanausainie bruņurupuči īpatņi manīti vairākās Latvijas vietās, bet kādā Nītaures ezerā atklāta pat vesela bruņurupuču grupa - piecas mātītes un viens tēviņš. Latvijas dabā sarkanausainos bruņurupučus, visdrīzāk, izlaiduši cilvēki, kad dzīvnieki viņiem apnikuši un pārgājusi vēlme tos aprūpēt.

Sarkanausainais bruņurupucis ir simpātisks un atraktīvs dzīvnieks, kuru iecienījuši terārija dzīvnieku turētāji, jo dzīvnieks nav īpaši izvēlīgs barības un dzīves apstākļu ziņā. Pieprasījums pēc šiem dzīvniekiem pasaulē ir tik liels, ka ASV bruņurupuču pavairošanas fermas ik gadus pārdod līdz 10 miljoniem šīs sugas īpatņu. Latvijā ievesto sarkanausainais bruņurupuču skaits dažādos informācijas avotos svārstās no pieciem līdz vairākiem desmitiem tūkstošu.

Lai izvairītos no sarkanausaino bruņurupuču populācijas pieauguma, Pupiņš aicina to īpašniekus neizlaist dzīvniekus brīvā dabā, kad tie viņiem apnikuši, bet atnest tos un nodot zoodārzā. Gada laikā zoodārzos tiek nodoti vairāki desmiti šo dzīvnieku.

Savukārt cilvēki, kas pamanījuši brīvā dabā bruņurupuci, tiek aicināti to aizturēt un zvanīt pa tālruni 29621191. Tas nepieciešams, lai noteiktu atrastā bruņurupuča sugu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas