Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Latvija uzņems vienu bijušo Gvantanamo nometnes ieslodzīto

Rīga, 2.febr., LETA. Latvija uzņems vienu bijušo Gvantanamo nometnes ieslodzīto, kurš savulaik aizdomās par saistību ar terorismu ticis aizturēts Afganistānā, šodien slēgtajā sēdē nolēma valdība.

Ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (TP) paziņoja, ka Latvija šādi atbildējusi uz ASV izteikto lūgumu. Kā teica Riekstiņš, ASV partneriem Eiropā lūdza uzņemt kādu no bijušajiem nometnes ieslodzītajiem, un Latvija konsultācijas ar ASV par šo jautājumu sākusi pagājušā gada otrajā pusē.

 

Iekšlietu ministrijas pārstāvji intervējuši vairākus kandidātus. Cilvēks, kas tiks sūtīts uz Latviju, ir ticis aizturēts Afganistānā.

 

Aizturētais ir persona no Vidusāzijas, kas ir veicinošs faktors integrācijai un adaptācijai Latvijā, norāda Ārlietu ministrija.

 

Kā skaidroja Riekstiņš, Gvantanamo bāzē ir trīs personu grupas - cilvēki, kas aizturēti par teroristiskām darbībām, personas, par kurām pierādījumi ir nepilnīgi un izmeklēšana turpinās, un tādi aizturētie, par kuriem nav ilgstoši izdevies iegūt pierādījumus par viņu iespējamo saistību ar teroristiem. Persona, kas dzīvos Latvijā, pieder pie šīs trešās grupas jeb aizturēto kategorijas, kura nerada draudus sabiedrībai ("clear for release"), skaidro Ārlietu ministrija.

 

ASV izmeklēšanas procesā pret aizturēto nav tikušas izvirzītas apsūdzības par iesaisti teroristiskās aktivitātēs, informē Ārlietu ministrija, atzīmējot, ka ASV un Latvijas atbildīgie dienesti ir rūpīgi izvērtējuši aizturētās personas lietu.

 

Par valdības šīs dienas lēmumu ASV tiks informēta ar diplomātisku notu.

 

Bijušā Gvantanamo gūstekņa uzturēšanos un rehabilitāciju Latvijā pilnībā apmaksās ASV.

 

Iekšlietu ministre Linda Mūrniece (JL) informēja, ka Drošības policija šo personu ir izpētījusi, intervējusi, un pārliecinājusies, ka viņš nerada draudus Latvijai.

 

Vīrietim tiks piešķirts bezvalstnieka statuss, un viņš pastāvīgi paliks drošības iestāžu uzmanības lokā. Šī persona dzīvos brīvībā.

 

Personai tiks sagatavota programma, kas palīdzēs adaptēties Latvijā.

 

Kā ziņots, ASV prezidents Baraks Obama apsolījis slēgt Gvantanamo aizturēšanas centru, kurā bez apsūdzības izvirzīšanas tika turēti aizdomās par terorismu apcietinātas personas.

 

ASV vērsās pie Eiropas Savienības (ES) ar lūgumu uzņemt daļu bijušo nometnes ieslodzīto. Latvijas valdības nostāja šajā jautājumā jau iepriekš bija atbalstoša, pieļaujot tādu ieslodzīto uzņemšanu, kuri tiek atbrīvoti bez apsūdzības izvirzīšanas.

 

Kā ziņots, pērn jūnijā ES Vispārējo lietu un ārējo attiecību padomes sanāksmē formāli tika apstiprināta bloka pozīcija šajā jautājumā. Toreiz tika nolemts, ka ES strādās ar ASV, lai palīdzētu risināt Gvantanamo gūstekņu jautājumu, taču lēmums par viņu uzņemšanu ir katras dalībvalsts kompetencē.

 

Tikmēr Ārlietu ministrija paziņojumā presei norāda, ka ES ir izrādījusi solidaritāti un vairākas ES valstis ir jau uzņēmušas savā teritorijā Gvantanamo ieslodzījuma nometnes aizturētās personas.

 

Latvijas valdības lēmums vēlreiz praksē apliecina vēlmi stiprināt stratēģisko partnerību ar ASV un gatavību īstenot vienotu un solidāru ES politiku, paziņojumā presei norāda Ārlietu ministrija.

Šīs personas uzņemšana Latvijā notiks saskaņā ar nacionālajiem normatīvajiem aktiem un starptautiskajām normām, akcentē ministrija.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas