Latvijā varēs vērot krītošas zvaigznes

Rīga, 10.aug., LETA. No šodienas līdz 12.augustam debesīs būs vērojama Perseīdu meteoru plūsma jeb "krītošās zvaigznes", aģentūru LETA informēja Latvijas Astronomijas biedrības (LAB) projektu vadītājs Mārtiņš Gills.

 

Meteors debesīs izskatās kā taisna spoža švīka, kas uzplaiksna nepilnu sekundi. Ja meteors ir spožs, var veidoties pēdas, kas var būt redzamas arī vairākas sekundes.  

Meteori var parādīties jebkurā debess apgabalā. Novērojumus LAB iesāka veikt ārpus pilsētas - vietās bez mākslīgā apgaismojuma.

 

Meteori veidojas no materiāla, kas atdalījies no komētām. Perseīdu plūsma ir saistīta ar Svifta-Tatla komētu, kuras apriņķošanas periods ap Sauli ir 120 gadu. Zeme ik gadu augustā šķērso šīs komētas orbītu, pa kuru izkliedēta mākoņa formā riņķo arī no komētas atdalījusies viela. Kad mākoni veidojošie sīkie akmentiņi, smilšu graudiņi vai putekļi lielā ātrumā ietriecas Zemes atmosfēras augšējos slāņos, tie sadeg.

 

Perseīdu meteoru plūsma nakts debesīs ir novērojama, sākot ar jūlija otro pusi, līdz augusta vidum. Tā ir visplašāk zināmā meteoru plūsma, kas novērota jau pirms vairākiem gadsimtiem.

 

Plūsma savu nosaukumu ir ieguvusi no tā, ka pie debesīm visi meteori šķietami nāk no Perseja zvaigznāja.

 

Otra ievērojama meteoru plūsma ir gaidāma novembrī - naktī no 17.novembra uz 18.novembri.

 

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas