Latvijas mežos pāraug deviņu gadu koksne 90 miljonu kubikmetru apjomā

Rīga, 2.dec., LETA. Latvijas mežos pāraug deviņu gadu koksne 90 miljonu kubikmetru apjomā, intervijā žurnālam "Kapitāls" stāsta Latvijas Kokrūpniecības federācijas prezidents, uzņēmuma "Latvijas Finieris" padomes priekšsēdētājs, "Spīdolas balvas ekonomikā 2009" laureāts Juris Biķis.

 

Tās ir pašreizējās aplēses, bet līdz gada beigām valsts mežzinātnes institūtam "Silava" jāpabeidz pētījums un jāizstrādā metodika, kā aprēķināt esošo koksnes apjomu.  

Meža nozares dalībnieki gribētu, lai nebūtu tā, ka nozari skarošie jautājumi ir saskaldīti starp dažādām institūcijām, no kurām katrai ir atšķirīgi mērķi. Piemēram, Somijā nozares attīstību koordinēja īpaša darba grupa, kuru vadīja pats premjerministrs.

 

"Ir tādi nozarei būtiski jautājumi, kuros nepieciešams politisks lēmums. Piemēram, resursi. Mums ir nepieciešama skaidrība, kādi būs atļautie maksimālie ciršanas apjomi valsts mežos nākamajā periodā, kas sākas 2011.gadā. Bet mums, rūpniekiem, ir grūti būt tiem, kas prasa tos ciršanas apjomus, jo tad teiks, ka mēs esam Latvijas mežu, dabas ienaidnieki, ka rūpējamies tikai par savu peļņu utt. Pašai Latvijas sabiedrībai ir jāsaprot, ka mežs, protams, ir ogas, sēņošana, bet tas ir arī resurss. Ir jau labi runāt par eksporta nepieciešamību, slavēt koka mēbeles utt., bet tam visam ir nepieciešami resursi," skaidro Biķis.

 

Lūgts atbildēt, kas notiks, ja maksimālie ciršanas apjomi būs nepietiekami, Latvijas Kokrūpniecības federācijas prezidents norāda, ka kopējais mežizstrādes apjoms no 10-11 miljoniem kubikmetru gadā var samazināties līdz septiņiem miljoniem kubikmetru. Budžetam tas nozīmētu par apmēram 19 miljoniem latu mazākus ieņēmumus nodokļos.

 

"Kokapstrādes nozarē pēdējās desmitgadēs ievērojami pieaudzis tehnoloģiskais potenciāls, taču skaidrs, ka turpmākā nozares virzībā izšķiroši ir līdzsvara meklējumi starp mežu īpašnieku, industrijas pārstāvju un sabiedrības interesēm. Cilvēki vienlaikus grib mežu un koka māju, tāpēc jādomā, kā abus šos mērķus sasniegt vienlaikus," akcentē "Latvijas Finiera" padomes priekšsēdētājs. "Jebkurā gadījumā nav tā, ka mūsu meži tiek nesaudzīgi izcirsti."

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas