Latvijas tauta attīstības ziņā saglabā 45.vietu pasaulē

Brazilja, 27.nov., LETA--REUTERS. Īslande apsteigusi Norvēģiju kā valsts, kurā dzīve ir vislabākā, liecina ANO Attīstības programmas otrdien publiskotais Attīstības indekss.

Latvija sarakstā starp 177 pasaules valstīm ieņem 45.vietu. Gada laikā Latvijas vieta sarakstā nav mainījusies.

 

Vislabākā dzīve ir Īslandē, Norvēģijā, Austrālijā, Kanādā un Īrijā, savukārt vissliktākā - Āfrikas Subsahāras reģiona valstīs, pēdējo vietu ieņemot Sjerraleonei.

 

Indekss tiek noteikts katru gadu, ņemot vērā ienākumu apjomu valstī uz vienu iedzīvotāju, izglītības līmeni, veselības aprūpi un dzīves ilgumu.

 

Sarakstā apkopoti dati par 175 ANO dalībvalstīm, Honkongu (21.vieta) un palestīniešu teritorijām (106.vieta). Nepietiekamu datu dēļ tajā nav iekļautas 17 valstis, ieskaitot Irāku, Afganistānu un Somāliju.

 

Baltijas valstis sarakstā ierindojas viena aiz otras: 43.vietā ir Lietuva, 44. - Igaunija un 45. - Latvija. Krievija atrodas 67.vietā, Ukraina - 76.vietā, bet Baltkrievija - 64.vietā.

 

Sešus gadus sarakstā pirmo vietu ieņēma Norvēģija, bet šogad to ir pārspējusi Īslande. Tas saistīts ar jauniem mūža ilguma aprēķiniem un iekšzemes kopprodukta (IKP) rādītājiem.

 

Savukārt ASV šogad sarakstā nokritusies līdz 12.vietai no pagājušā gada astotās vietas. ASV ir ļoti labi IKP rādītāji, pēc kuriem tās ierindojas otrajā vietā aiz Luksemburgas, taču mazāk labi rādītāji pēc mūža ilguma.

 

Vislielākais mūža ilgums ir japāņiem - 82,3 gadi, bet visīsākais Zambijas iedzīvotājiem - 40,5 gadi.

 

Lielākā daļa valstu Cilvēku attīstības indeksā pēdējo 30 gadu laikā ir cēlušās, bet 16 valstīs tas ir zemāks nekā 1990.gadā un trijās - Kongo DR, Zambijā un Zimbabvē - zemāks nekā 1975.gadā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas