Latvijas uzņēmēji neprognozē būtiskus satricinājumus dzīvokļu tirdzniecībā

Rīga, 15.nov., LETA. Latvijas uzņēmēji, prognozējot nākamā ceturkšņa iespējamās attīstības tendences dzīvokļu tirdzniecības jomā, neprognozē būtiskus satricinājumus, liecina lietišķās aktivitātes indeksa "Parex index" trešajā ceturksnī veiktās aptaujas rezultāti.

Vērtējot sērijveida un jauno projektu cenu attīstības tendences, uzņēmēji negatīvāk vērtē sērijveida dzīvokļu cenu izaugsmes iespējas. Sērijveida dzīvokļu jautājumā uzņēmēju viedoklis ir gandrīz līdzvērtīgi sadalījies starp tiem, kas uzskata, ka cenas saglabāsies esošajā līmenī - 39,2%, un tiem, kas uzskata, ka cenas kritīsies 1% līdz 5% robežās - 38,53%.

 

Tikai 6,67% pieļauj iespēju, ka sērijveida dzīvokļu cenas nākamajā ceturksnī varētu pieaugt, bet 10,67% uzskata, ka cenas kritīsies vairāk par 5%.

 

Vispozitīvāk uz cenu attīstību raugās daļa ārvalstu kapitāla uzņēmumu vadītāju un Latgales uzņēmēji, uzskatot, ka sērijveida dzīvokļu cenas nākamajā ceturksnī palielināsies attiecīgi - 11,8% un 11,3%. Ārvalstu kapitāla uzņēmumu vadītāju vidū vienlaikus ir arī vieni no lielākajiem skeptiķiem - 44,1% uzskata, ka sērijveida dzīvokļu cenas samazināsies 1% līdz 5% robežās, vai pat kritīsies vairāk par 5% - tā uzskata 20,6%.

 

Vispārliecinātākie par sērijveida dzīvokļu cenu saglabāšanos esošajā līmenī ir mazpilsētu - 60% un Latgales - 50,9% uzņēmēji. Savukārt visskeptiskāk iespējamo sērijveida dzīvokļu cenu pieaugumu vērtē pagastu un lauku uzņēmēji, kā arī būvniecības nozares uzņēmumu vadītāji - atbilstoši tikai 1,7% un 1,8%.

 

Daudz atšķirīgākas prognozes valda attiecībā uz dzīvokļiem jaunajos projektos - 45,87% uzņēmēju ir pārliecināti, ka cenas saglabāsies esošajā līmenī, bet 21,2% uzskata, ka šo dzīvokļu cenas palielināsies.

 

Līdzīgs gan ir to uzņēmēju skaits - 20,8%, kas prognozē arī cenu samazināšanos 1% līdz 5% robežās. Tomēr tikai 4,27% uzņēmēju pieļauj iespēju, ka cenas varētu samazināties par vairāk nekā 5%.

 

Lielāko cenu izaugsmi jaunajos projektos prognozē mazpilsētu un Latgales uzņēmēji. 37,7% Latgales uzņēmēju uzskata, ka cenas jaunajos projektos nākamajā ceturksnī palielināsies, un tikpat liels skaits uzskata, ka tās nemainīsies. Mazpilsētās 22,5% uzņēmēju uzskata, ka jaunajos projektos cenas pieaugs, un 52,5% prognozē, ka tās saglabāsies esošajā līmenī.

 

Rīgas uzņēmēju vidū 19,5% uzskata, ka cenas palielināsies, un 47,5% prognozē, ka tās nemainīsies. Savukārt 23,4% uzskata, ka cenas jaunajos projektos samazināsies 1%-5% robežās, bet 4,8% prognozē samazinājumu vairāk par 5%.

 

Latvijā pirmo lietišķās aktivitātes indeksu "Parex index" 2004.gada sākumā izveidoja "Parex banka" sadarbībā ar vadošo tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Pētījuma pamatuzdevums ir iegūt vienotu indeksu, kas raksturotu Latvijas uzņēmēju subjektīvo vērtējumu ekonomiskajam stāvoklim valstī.

 

"Parex index" tiek aprēķināts, apkopojot un izvērtējot 750 dažādu nozaru un lieluma Latvijas uzņēmumu vadītāju aptaujas rezultātus. Tas atspoguļo uzņēmēju viedokli un situācijas prognozes par ekonomisko aktivitāti valstī, attiecīgajā nozarē, kā arī dažādiem uzņēmuma darbības rādītājiem, piemēram, rentabilitāti, apgrozījumu, finansiālo stāvokli, darbinieku skaitu, investīciju apjomu.

 

Ja indekss ir virs 50, tas liecina par zināmu optimismu konkrētā jautājuma vērtējumā, bet, ja tas ir zem 50 punktu robežas, tad iespējams runāt par zināmu pesimismu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas