Latvijas viesnīcās trūkst līdz 1500 darbinieku

Darbaspēka imigrācijas dēļ viesnīcās katastrofāli trūkst darbinieku - vidējā līmeņa personāla (apkopēju, istabeņu), kā arī kvalificētu virtuves darbinieku - pavāru.

"Vērojama arī tendence, ka viesnīcās, apkalpojošā arvien vairāk strādā vidēja vecuma cilvēki, kas nepārvalda valsts valodu. Kā liecina Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas dati, lai strādātu optimāli, viesnīcās šobrīd papildus būtu nepieciešams ap 1500 darbinieku," informē AS "Kolonna" sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Saleniece.

 

Statistikas dati liecina, ka šobrīd bezdarba līmenis Latvijā ir tikai nedaudz virs 4%, bet vidēja līmeņa personāla trūkuma dēļ viesnīcu vadītāji spiesti pārvilināt darbiniekus.

 

"Latvijā trūkst skolas, kurās tiktu sagatavoti profesionāli vidējā līmeņa darbinieki - viesu uzņemšanas speciālisti, istabenes. Kādreiz tos gatavoja Rīgas Tūrisma skola, kas šobrīd vairāk nepastāv. Viesnīcu menedžeru un augstākā līmeņa darbinieku ir pietiekami daudz, bet trūkst apkopējas, istabenes, šveicari, pavāri un virtuves darbinieki," stāsta Z.Saleniece.

 

"Labus darbiniekus atrast nav viegli. Šobrīd viesnīcu biznesā ir pat tādas kuriozas situācijas, kad darbinieki tiek pārpirkti, maksājot viņiem tikai 5 līdz 10 latus vairāk nekā iepriekšējā darba vietā. Turklāt šobrīd arvien mazāk studentu vēlas strādāt viesnīcās, jo viesnīcā ir jāstrādā, darbs ir grūts, tās ir nakts maiņas un svētku dienas," stāsta viesnīcu tīkla „Kolonna Hotels Group" ģenerāldirektore Margarita Platace.

 

Viņa atzīst, ka Latvijā dzīvojošie par lielāku algu drīzāk dodas uz ārvalstīm strādāt, piemēram, par istabeni, bet veikt šo darbu savā valstī nav ar mieru. Agrāk darbiniekus atrast bija daudz vienkāršāk, jo arī viesnīcu bija mazāk. Šobrīd viesnīcās par apkopējām un istabenēm strādā daudz vairāk cilvēku vecumā pēc 40 gadiem, arī tādi, kas valsts valodu nezina vai pārvalda vāji.

 

„Algas viesnīcu sektorā Latvijā ir līdzīgas. Mēs nevaram pacelt algas tikai vienas profesijas pārstāvjiem, piemēram, istabenēm, bet nepalielināt visam pārējam personālam, arī viesnīcas menedžmentam. Ar prātu mēs noteikti neesam par darbaspēka ievešanu no ārzemēm, bet tā vienkārši būs nepieciešamība, lai nodrošinātu mūsu viesiem atbilstošu servisu. Diemžēl tā ir realitāte arī citās Eiropas valstīs," uzsver M. Platace.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas