Ledus Rīgas jūras līcī kusīs līdz aprīļa beigām, Botnijas līcī - līdz maija beigām

RĪGA, MAR 21, BNS - Baltijas jūru klāj pēdējos gados plašākā un biezākā ledus kārta, un parasti tik biezs ledus Rīgas jūras līcī kūst līdz aprīļa beigām, bet Botnijas līcī - līdz maija beigām.

Par to liecina Zviedrijas Meteoroloģijas un hidroloģijas institūta, Somijas Vides institūta un Somijas Meteoroloģijas institūta sniegtā informāciju par pašreizējiem ledus apstākļiem jūrā un ledus kušanas gaitu citos gados.  

Botnijas līča ziemeļdaļā ledus biezums vietām piekrastē sasniedz pat 85 centimetrus. Arhīva dati liecina, ka tik biezs ledus parasti kūst līdz maija beigām, atsevišķos gadījumos - līdz jūnija sākumam.

 

2003. gada pavasarī, kad ledus apstākļi Baltijas jūrā bija līdzīgi kā šogad, pēdējais ledus izkusa 28. maijā. Savukārt 1999. gadā, lai gan tad ledus klātās platības bija ievērojami mazākas, pavasarī valdošo laika apstākļu dēļ pēdējais ledus Botnijas līcī izkusa tikai 11. jūnijā.

 

Sestdien apkopotie operatīvie dati liecina, ka ledus šobrīd klāj praktiski visu Rīgas jūras līci, Somu līci un Botnijas līci, kā arī ūdeņus Ālandu salu tuvumā. Baltijas jūras dienvidu daļā ledus saglabājies tikai dažviet piekrastē.

 

Aizvadītajās dienās valdošo rietumu un dienvidrietumu vēju dēļ Rīgas līča rietumu piekraste ir samērā brīva no ledus, citviet līcī ledus biezums ir no 10 līdz 35 centimetriem, pie Igaunijas krastiem līdz pat pusmetram. Vēju un ūdens viļņošanās ietekmē dažviet izveidojušies ledus krāvumi.

 

2006. gadā, kad Rīgas līci klāja aptuveni tikpat biezs ledus kā šogad, pēdējais ledus līča ziemeļos izkusa aprīļa beigās - maija sākumā.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas