Lembergs šodien ieradies prokuratūrā

Rīga, 5.okt., LETA. Smagos noziegumos aizdomās turētais Ventspils mērs Aivars Lembergs šodien viena sava aizstāvja un viena policista pavadībā bija sastopams galvaspilsētas ielās, Ģenerālprokuratūras tuvumā.Kā aģentūrai LETA apstiprināja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Dzintra Vītoliņa, Lembergs šodien bija uzaicināts uz prokuratūru procesuālu darbību veikšanai. Plašāku informāciju prokuratūra nesniedz.

 

Iepriekš prokuratūra plašsaziņas līdzekļos bija izteikusi prognozi, ka viens no Lemberga kriminālprocesiem tuvāko mēnešu laikā varētu ieiet finiša taisnē. Viens no Lemberga advokātiem Aivo Leimanis aģentūrai LETA pauda viedokli, ka šādi prokuratūras izteikumi esot bez jebkāda seguma. Viņaprāt, pirmstiesas izmeklēšana ar Lembergu saistītajās lietās tik drīz nenoslēgsies.

 

Leimanis nevarēja pastāstīt, ko Lembergs šodien darījis prokuratūrā. Arī advokāte Irina Kauke, kura šodien Lembergu pavadīja uz prokuratūru, atteicās sniegt sīkāku informāciju par šodien veiktajām procesuālajām darbībām.

 

Kauke pastāstīja, ka nākamās nedēļas sākumā apritēs divu mēnešu termiņš, kuram beidzoties izmeklēšanas tiesnesis var vērtēt Lembergam piemēroto drošības līdzekli.

 

Atbilstoši Kriminālprocesa likumam par apcietinājuma piemērošanu pirmstiesas procesā lemj izmeklēšanas tiesnesis, izskatot procesa virzītāja ierosinājumu, uzklausot attiecīgās personas viedokli, kā arī izskatot lietas materiālus un izvērtējot apcietināšanas iemeslus un pamatu.

 

Personai, kuru tur aizdomās vai apsūdz sevišķi smaga nozieguma izdarīšanā, apcietinājuma termiņš nedrīkst pārsniegt 24 mēnešus, no kuriem pirmstiesas procesā personu atļauts turēt apcietinājumā ne ilgāk par 15 mēnešiem. Lemberga gadījumā apcietinājums ir mainīts uz mājas arestu.

 

Apcietinātā persona, tās pārstāvis vai aizstāvis jebkurā laikā var iesniegt izmeklēšanas tiesnesim vai tiesai pieteikumu par apcietinājuma turpmākas piemērošanas nepieciešamības izvērtēšanu. Kā uzsvēra Kauke, likums paredz, - ja divu mēnešu laikā pēc apcietinājuma piemērošanas apcietinātā persona, tās pārstāvis vai aizstāvis nav iesniedzis pieteikumu par apcietinājuma turpmākas piemērošanas nepieciešamības izvērtēšanu, tad šādu izvērtēšanu veic izmeklēšanas tiesnesis vai tiesa.

 

Kā ziņots, prokuratūra Lembergam 14.martā izvirzīja apsūdzību par kukuļņemšanu sevišķi lielā apjomā, ja tas saistīts ar kukuļa izspiešanu, par naudas legalizēšanu trīs epizodēs vairāk nekā desmit miljonu latu apjomā, kā arī par to, ka viņš nedeklarēja tādas īpašumtiesības, kas deva pastarpinātu ietekmi AS "Latvijas kuģniecība". Tāpat prokuratūra uzrādīja Lembergam grozītu iepriekš celto apsūdzību, papildinot to ar jauniem nodarījumiem un epizodēm.

 

Apsūdzība papildināta ar jaunu epizodi par kukuļa izspiešanu no kādas naftas un naftas produktu tranzīta uzņēmējsabiedrības dalībniekiem 1994.gada pavasarī, saņemot akcijas 14 250 latu vērtībā, proti, sevišķi lielos apmēros.

 

Apsūdzība celta arī par valsts amatpersonas tīšām darbībām, ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli, mantkārīgā nolūkā, radot būtisku kaitējumu valsts varai un pārvaldes kārtībai, kā arī par valsts amatpersonas, kas ieņem atbildīgu stāvokli, tīšu likumā noteikto pilnvaru realizēšanu interešu konflikta situācijā atkārtoti.

 

Apsūdzības Lembergam uzrādītas kriminālprocesā, kas sākts 2005.gada 3.oktobrī, pamatojoties uz pārbaudes materiāliem par Ventspils amatpersonu iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem.

 

No šī kriminālprocesa iepriekš izdalīts cits, un tā gaitā Lembergam jau 2006.gada 20.jūlijā uzrādīta apsūdzība kukuļņemšanā, noziedzīgi iegūtu naudas līdzekļu legalizēšanā un amatpersonai ar likumu noteikto ierobežojumu pārkāpšanā. Šajā procesā turpinās izmeklēšana.

 

Lembergs iepriekš paudis uzskatu, ka prokuratūras izvirzītās apsūdzības nav pamatotas, turklāt izmeklētāju rīcībā viņš saskata politiskus motīvus.

 

Kukuļņemšanā, naudas legalizēšanā un citos noziegumos vainotais Lembergs pēc prokuratūras lūguma 14.martā tika apcietināts, bet Rīgas apgabaltiesa 10.jūlijā mainīja viņam piemēroto drošības līdzekli uz mājas arestu. Viens no būtiskākajiem iemesliem Lemberga atbrīvošanai no apcietinājuma jūlijā bija viņa veselība. Mājas arestu piemēro, ja persona dažādu iemeslu dēļ nevar atrasties apcietinājumā.

 

9.augustā Rīgas Centra rajona tiesas tiesnese Dzintra Balta atstāj nemainītu Lembergam piemēroto drošības līdzekli - mājas arestu. Arī Rīgas apgabaltiesa 29.augustā smagos noziegumos aizdomās turētajam Lembergam saglabāja jau iepriekš piemēroto drošības līdzekli - mājas arestu, tomēr viņam tika noteikti papildu ierobežojumi, informēja prokurors Juris Juriss.

 

Lembergam līdz ar mājas arestu jau bija paredzēti vairāki papildu nosacījumi - ierobežotas iespējas tikties ar cilvēkiem, kontrolētas viņa sarunas un korespondence, aizliegts pildīt Ventspils mēra un Ventspils Brīvostas padomes priekšsēdētāja amatu.

 

Juriss nevēlējās atklāt, kādus vēl ierobežojumus Lembergam noteikusi tiesa. Savukārt advokāts Aivo Leimanis teica, ka Lembergam ir paplašināts ierobežojums tikties ar cilvēkiem.

 

Septembra vidū Lembergs atradās slimnīcā "Gaiļezers" Neiroloģijas nodaļā, bet pēc diagnosticējošu un ārstniecisku manipulāciju veikšanas viņš tika nogādāts mājās. Lembergs jau otro reizi pēc atbrīvošanas no apcietinājuma tika ievietots slimnīcā. Iepriekš viņš vairākas dienas pavadīja Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā sirds asinsvadu koronogrāfijas veikšanai.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas