Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lembergs vēršas ECT saistībā ar atstādināšanas rīkojumu

Ventspils, 15.janv., LETA. Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij") iesniedzis sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT) saistībā ar vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža (RP) izdoto rīkojumu par viņa atstādināšanu no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas.

"Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs, izdodot rīkojumu par manis atstādināšanu no pašvaldības vadītāja amata pienākumu pildīšanas un publiski apgalvojot, ka es esmu pārkāpis likumu, ir uzņēmies tiesneša lomu, kā arī izdarījis spiedienu uz Rīgas apgabaltiesu un tādējādi pārkāpis Eiropas Cilvēktiesību konvenciju," paziņojumā masu medijiem savu lēmumu vērsties ar sūdzību ECT pamato Lembergs.  

Savā sūdzībā Lembergs norāda uz vairākkārtējiem Sprūdža publiski izteiktiem apgalvojumiem, ka Lembergs esot vainojams likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonas darbībā" pārkāpšanā. "Amatpersona, kas apveltīta ar valsts varu, bez tiesas sprieduma atzina mani par vainīgu," norādīja Lembergs.

 

Lembergs informējis ECT, ka Sprūdžs, viņa ieskatā, rupji pārkāpis Eiropas cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības Konvencijas 6.panta 2.daļā noteikto nevainīguma prezumpciju, kas nosaka, ka "ikviens, kurš tiek apsūdzēts noziedzīgā nodarījumā, tiek uzskatīts par nevainīgu, kamēr viņa vaina nav pierādīta saskaņā ar likumu".

 

Vienlaikus Lembergs informējis EST arī par to, ka Sprūdžs esot "izdarījis klaju rupju spiedienu uz Rīgas Apgabaltiesas krimināllietu tiesu kolēģiju, kas var kļūt neobjektīva", līdz ar to, Lemberga ieskatā, pārkāptas viņam Eiropas cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 6.panta 1.daļā garantētās tiesības uz lietas taisnīgu iztiesāšanu objektīvā tiesā.

 

Eiropas cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 6.panta 1.daļa nosaka, ka "ikvienam ir tiesības, nosakot savu civilo tiesību un pienākumu vai jebkuras viņam izvirzītas apsūdzības pamatotību krimināllietā, uz taisnīgu un atklātu lietas izskatīšanu saprātīgos termiņos neatkarīgā un objektīvā ar likumu izveidotā tiesā".

 

Lembergs norāda, ka ECT ir bijuši vairāki precedenti ar pozitīvu spriedumu līdzīgu sūdzību iesniedzējiem - piemēram, 1995.gadā spriedums lietā "Allenet de Ribemont pret Franciju", 2002.gadā spriedums lietā "Butkevičus pret Lietuvu" un spriedums lietā "Lavents pret Latviju".

 

Jau ziņots, ka 2012.gada 23.oktobrī oficiālajā laikrakstā "Latvijas Vēstnesis" ir publicēts Sprūdža rīkojums par Lemberga atstādināšanu. Vairāku lappušu garumā arī ir aprakstīti juridiskie argumenti šādam lēmumam.

 

Publicētajā rīkojumā minēts, ka atbilstoši likuma "Par pašvaldībām" 93.panta pirmajai daļai ministrs atstādina Lembergu no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas par vairākiem pieļautajiem normatīvo aktu pārkāpumiem.

 

Lembergs Administratīvajā rajona tiesā 16.novembrī pārsūdzēja Sprūdža rīkojumu par viņa atstādināšanu no Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas. Šis Lemberga pieteikums ir pieņemts tiesā, un ir ierosināta administratīvā lieta. Tiesa no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas ir saņēmusi paskaidrojumus, kas 2.janvārī ir pievienoti lietai. Pagaidām nav noteikts lietas izskatīšanas datums.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas