Lēmumu par Loskutova darbību pieņems valdība

Rīga, 15.okt., LETA. Ģenerālprokurora Jāņa Maizīša vadītā izmeklēšanas komisija šodien ir pabeigusi darbu un valdībai iesniegs ziņojumu par patlaban no amata atstādinātā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka Alekseja Loskutova darbību.

Maizītis šodien pēc komisijas sēdes žurnālistiem sacīja, ka ziņojumā atspoguļots komisijas darbs, kam seko arī secinājumu daļa. Komisija vienprātīgi nolēmusi, ka tās darba rezultāti jāizklāsta šādā formā, bet par Loskutova atbilstību ieņemamajam amatam jālemj valdībai.

 

Ziņojums nav slepens un tas būšot pieejams pēc tam, kad valdība būs pieņēmusi savu lēmumu. Maizītis, ja vien tikšot uzaicināts uz šo valdības sēdi, ir gatavs sniegt savu skaidrojumu par komisijas darbu.

 

Tāpat komisijas locekļi esot vienojušies, ka savu personisko viedokli un attieksmi par iespējamajiem Loskutova pārkāpumiem tie varēs paust tikai pēc valdības lēmuma pieņemšanas.

 

Maizītis nezināja teikt, vai valdība, lemjot par Loskutova atbilstību ieņemamajam amatam, lems slēgtā vai atklātā sēdē.

 

Kā ziņots, prokuratūra ir secinājusi, ka KNAB slepenajā grāmatvedībā nav ievērotas visas grāmatvedības normatīvajos aktos ietvertās normas un slepenība esot augstāk vērtēta nekā likumdošanas normu ievērošana.

 

Maizītis iepriekš atzīmēja, ka prokuratūras pārbaudē Loskutova rīcībā nav konstatēti būtiski pārkāpumi un nav pamata sākt kādus kriminālprocesus, jo KNAB nav veikti nekādi noziedzīgi nodarījumi.

 

Prokuratūras pārbaudē nav konstatēts, ka KNAB iegādātās vērtības būtu pazudušas vai to trūktu. Pārkāpumi grāmatvedības uzskaitē ir, to prokuratūra neapšauba. Maizītis iepriekš norādīja, ka liela daļa pārbaudē secinātā sakrīt ar Valsts kontroles (VK) revīzijā atklāto.

 

Pārbaudē arī atklāts, ka KNAB nav izveidots pietiekami drošs kontroles mehānisms grāmatvedības vešanā, tādēļ būtu jāizstrādā un jāievieš atsevišķas instrukcijas, tomēr šie pārkāpumi nevar tikt attiecināti uz kāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanu.

 

Jau ziņots, ka Loskutova darbības izvērtēšanai tika izveidota komisija, kuras vadītājs ir Maizītis. Komisijā strādā arī deputāti Juris Dalbiņš (TP) un Dzintars Jaundžeikars (LPP/LC), tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš (TB/LNNK), iekšlietu ministrs Ivars Godmanis (LPP/LC) un aizsardzības ministrs Atis Slakteris (TP).

 

Pēc Dalbiņa iepriekš stāstītā, komisija apkopos savāktos materiālus - VK ziņojumu, Loskutova skaidrojumus un citu informāciju, ko iekļaus ziņojumā un nodos valdībai lēmuma pieņemšanai par KNAB vadītāju. Ja valdība izšķirsies par Loskutova atbrīvošanu no amata, galīgais lēmums būs jāpieņem Saeimai.

 

Informācijai par Loskutova iespējamajiem pārkāpumiem, vadot KNAB, pagaidām ir slepenības statuss un arī komisijas locekļi no sīkākiem komentāriem atsakās, taču neoficiāli tiek apgalvots, ka Loskutova pārkāpumi esot ievērojami, tāpēc esot iespējams, ka KNAB vadītājs zaudē amatu.

 

Ja valdība rosinās Loskutovu atbrīvot no amata, opozīcijā esošā partija "Jaunais laiks" sola vērsties Satversmes tiesā, jo KNAB vadītāja vērtēšana neesot notikusi atbilstoši likuma prasībām.

 

 

LETA jau ziņoja, ka Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP), kura pārraudzībā atrodas KNAB, 24.septembrī pret Loskutovu ierosināja disciplinārlietu un līdz izmeklēšanas beigām viņš atstādināts no amata.

 

VK revīzijā par KNAB darbu 2006.gadā konstatēti ilgstoši pārkāpumi operatīvajai darbībai paredzēto līdzekļu uzskaitē un izlietošanā. Tā kā operatīvo līdzekļu izlietojums saistīts ar valsts noslēpumu, pilna informācija par pārkāpumiem netiek sniegta.

 

Kā secināts VK veiktajā revīzijā par KNAB operatīvās darbības finanšu līdzekļu uzskaiti 2006.gadā, KNAB, nenosakot kārtību, kādā veicama materiālo vērtību iegāde un realizācija, kā arī nenosakot materiālo vērtību realizācijas rezultātā iegūto naudas līdzekļu atspoguļošanu operatīvo līdzekļu finanšu uzskaitē, radījis krāpšanas iespējamības risku.

 

Revīzijā arī secināts, ka KNAB izdevumus, kas radušies dažādu materiālo vērtību iegādes rezultātā, atzīstot pārskata perioda izdevumos, rīkojies saskaņā ar instrukciju.

 

Materiālās vērtības, kas KNAB iegādātas no operatīvajiem līdzekļiem un lietojamas ilgāk nekā gadu, atzīstot pārskata perioda izdevumos, nevis ilgtermiņa ieguldījumu sastāvā, nesniedz patiesu priekšstatu par KNAB finanšu pārskatā uzrādītiem iestādes rīcībā esošajiem aktīviem, secinājusi VK.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas