Levits: Iespējami noklausītās telefonsarunas varētu būt lielākais tiesu sistēmas skandāls

Rīga, 17.aug., LETA. Iespējami noklausītās tieslietu sistēmas pārstāvju telefonsarunas, kas šonedēļ publiskotas grāmatā "Tiesāšanās kā ķēķis", varētu būt lielākais tiesu sistēmas skandāls Latvijas vēsturē, uzskata Eiropas Kopienas tiesas tiesnesis Egils Levits.

 

Lai gan Levits pats vēl nebija lasījis grāmatu, tomēr, balstoties uz medijos izskanējušo informāciju, viņš piektdien žurnālistiem norādīja, ka "par to vienmēr ir bijusi runa", taču tagad darbs ir uzrakstīts un tā galvenie varoņi personificēti.

 

Pēc Levita domām, pastāv tikai neliela cerība, ka skandāla nebūs, bet šī cerība kļūst aizvien mazāka.

 

Levits uzskata, ka valsts augstākās amatpersonas - gan Valsts prezidents Valdis Zatlers, gan Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP) - pareizi dara, ka atturas no komentāriem par šiem jautājumiem. Tādā veidā, pēc Levita domām, amatpersonas neiejaucas prokuratūras darbā, nekomentējot vēl neizmeklētus jautājumus.

 

Levits norādīja, ka citur pasaulē, ja apstiprinātos ierakstīto sarunu autentiskums, vainīgajām personām iestātos disciplinārā vai arī kriminālā atbildība.

 

"Šāda veida valsts izmantošana privātās interesēs nepaliek nesodīta," sacīja tiesnesis.

 

Sekām, ja sarunas ir autentiskas, pēc Levita domām, vajadzētu būt, lai sabiedrības acīs nekristos uzticība tiesu varai un nevienam nešķistu, ka var palikt nesodīts. Attiecībā uz politiskām sekām Levits norādīja, ka valdības Latvijā vienmēr pūlējušās uzlabot tiesu varas kvalitāti.

 

Ja skandālam būtu tiesiskas sekas, "tas ietekmētu tiesu varu pozitīvā virzienā, jo notiktu tiesu varas attīrīšanās", sacīja Levits.

 

Viņš domā, ka iespējamās vakances, kas varētu rasties pēc šī skandāla tiesu sistēmā, varētu aizpildīt absolventi gan no Latvijas Universitātes, gan Rīgas Juridiskās augstskolas, gan arī no ārvalstu universitāšu tiesību zinātņu fakultātēm.

 

Savukārt Eiropas Cilvēktiesību tiesas tiesnese Ineta Ziemele, vērtējot iespējamo skandālu, sacīja, ka ir vērtīgi, ka žurnālists īstenojis savu sargsuņa funkciju. "Tas ir būtiski demokrātijas nostiprināšanai Latvijā," vērtēja Ziemele.

 

Tomēr Ziemele norādīja, ka iespējami noklausītās telefonsarunas pāragri vērtēt, jo vēl nav notikusi izmeklēšana. Tomēr faktu, ka materiāli ir nonākuši prokuratūrā, Ziemele vērtēja jau kā sasniegumu. "Vārda brīvība ir nostrādājusi, manuprāt, ļoti labu darbu," sacīja tiesnese.

 

 

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas