Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Līdzekļu trūkums dalībai informācijas apmaiņas tīklos var radīt miljoniem latu zaudējumus

Rīga, 27.maijs, LETA. Ja līdz jūlija sākumam Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests nesamaksās dalības naudu Eiropas Savienības 27 dalībvalstu šādu dienestu organizācijai "FIU-NET", kas tehniski nodrošina finanšu izlūkošanas informācijas apmaiņu, un starptautiskajā organizācijā "Egmonta grupa", kas dod juridisku un tehnisku iespēju veikt finanšu izlūkošanas informācijas apmaiņu ar vairāk nekā 100 valstu šādiem dienestiem, Latvijas komercbankām var rasties miljoniem latu zaudējumi.

Par šādām sekām šodien Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē deputātus informēja Kontroles dienesta vadītājs Viesturs Burkāns. Kontroles dienests jau pagājušā gada septembrī nav spējis samaksāt dalības maksu 5000 eiro (3514 latu) apmērā "FIU-NET", un tagad saņemta kārtējā brīdinājuma vēstule ar atgādinājumu samaksāt parādu, kā arī dalības maksu šim gadam. Tāpat naudas nav, lai iemaksātu dalības maksu starptautiskajā organizācijā "Egmonta grupa", kas dod juridisku un tehnisku iespēju veikt finanšu izlūkošanas informācijas apmaiņu ar vairāk nekā 100 valstu šādiem dienestiem, tostarp ASV dienestu "FINCEN". Kopumā minētajiem mērķiem nepieciešami aptuveni 24 000 latu. Burkāns sacīja, ka Kontroles dienesta budžeta sadaļā "pamatlīdzekļi" iemaksām naudas nav, taču tos varbūt varētu rast, pārdalot iekšējo budžetu, kam konceptuāli piekritusi arī Ministru prezidenta vadītā Finanšu sektora attīstības padome.

Latvijai ir ļoti svarīgi apmainīties ar šāda veida informāciju, kas varētu kalpot kā sava veida apliecinājums, ka mūsu valsts kontrolē noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un cīnās ar šīm parādībām. Tas savukārt ir būtiski, jo Latvija ir iekļauta ASV izveidotajā ārzonu jurisdikciju sarakstā.

Burkāns deputātus informēja, ka ASV Kongresā patlaban ir iesniegti divi likumprojekti, kas paredz iespēju ierobežot vai pat liegt tiesības ASV bankām atvērt vai uzturēt korespondējošos kontus sarakstā iekļauto (arī Latvijas) valstu kredītiestādēm, papildus paredzot tiesības šajā sarakstā iekļautās valstīs reģistrētām bankām emitēt kredītkartes, kuras var izmantot ASV.

Pēc Burkāna stāstītā, Latvijas bankām 80% darījumu veido tieši valūtas pārskaitījumi. Kā secināja komisijas vadītājs Juris Dalbiņš (TP), nespēja samaksāt pārdesmit tūkstošus eiro Latvijai var radīt miljonus latu zaudējumus. Komisija ar vēstuli vērsīsies pie premjera, lai norādītu uz šīm problēmām, cerot laikus rast risinājumu.

Burkāns skaidroja, - ja Kontroles dienests tiks atslēgts no "Egmonta grupas" sistēmas, tas ne tikai nevarēs apmainīties ar informāciju ar daudzām valstīm, bet arī nespēs sniegt argumentāciju ASV minēto likumprojektu virzībā. Tieši neskaidrība no ASV puses rada nopietnu satraukumu, sacīja Burkāns.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas