LM piedāvā četrus pensiju indeksācijas modeļus; vienošanos cer panākt jaunnedēļ

Rīga, 29.maijs, LETA. Trešdien Senioru konsultatīvajā padomē Labklājības ministrija (LM) piedāvāja četrus iespējamos pensiju indeksācijas modeļus un uzdeva tos visām pieaicinātajām pusēm nedēļas laikā izvērtēt.

Detalizētāk piedāvājumus padomes vadītāja, labklājības ministre Ilze Viņķele (V) izvairījās aprakstīt, lielāku skaidrību solot jaunnedēļ, 5.jūnijā, kad notiks nākamā sēde.  

Viņķele gan minēja, ka visreālākais variants būtu indeksēt pensijas par gadu, piemēram, šādi indeksēt pensijas līdz 200 latiem. Tam šogad budžetā vajadzētu 2,6 miljonus latu, bet nākamgad - septiņus miljonus.

 

Tikmēr Latvijas Pensionāru federācijai (LPF) šis variants nav pieņemams. Tā kā minimālo kompromisu piedāvā indeksēt pensijas līdz 300 latiem ar koeficentu 1,04 jeb palielināt par 4%. LM aprēķinājusi, ka šāda modeļa īstenošana nākamā gada budžetā prasītu papildus 38 miljonus latu. Pēc ministres vārdiem, tas nozīmētu, ka nākamgad nekādi citi papildu izdevumi bez pensiju indeksācijas nebūs iespējami, jo tam vienkārši neatliks naudas. "Es aicinātu nenostatīt pensionārus pret darbspējīgiem iedzīvotājiem, pret invalīdiem, pret bērniem. Tieši tādēļ mēs meklējam risinājumu, lai varētu atsākt ātrāk pensiju indeksāciju, vienlaikus nesamazinot līdz nullei nākamgad papildus pieejamo sadalāmo finansējumu," teica ministre.

 

Par "absolūti populistisku" ministre nodēvēja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) priekšlikumu indeksēt pensijas, kuru apmērs nepārsniedz 200 latus mēnesī, ar koeficientu 1,07 jeb palielināt par 7%. Šogad tas prasītu papildus 18 miljonus latu, bet 2014.gadā - 70 miljonus latu. "Tas nozīmē, ka valdībai ir viegla dzīve, jo mums nav, par ko lemt nākamgad. Tātad visa papildus pieejamā naudas telpa tiek izsmelta ar vienu indeksācijas piedāvājumu," izteicās ministre.

 

Lai gan LPF jau nosauksi sev pieņemamāko variantu, LM tāpat lūdza visiem Senioru konsultatīvās padomes biedriem nedēļas laikā izvērtēt ministrijas piedāvātos modeļus. "Padomei ir jāatrod samērīgs indeksācijas kompromiss, lai nākamajā gadā varētu realizēt arī tikpat svarīgas un nevienlīdzību mazinošas iniciatīvas kā, piemēram, neapliekamā minimuma, minimālās algas un atvieglojuma par apgādībā esošu personu celšanu," uzsvēra Viņķele, piebilstot, ka pensiju indeksācijas nepieciešamību šogad neviens neapšauba.

 

Tikmēr LPF vadītājs Andris Siliņš uzsvēra, ka federācijas nostāja jautājumā jau ir pilnīgi skaidra. Tagad, Siliņa ieskatā, valdībai būtu jāizlemj, kāda summa pensiju indeksācijai var tikt atvēlēta, lai federācija varētu precizēt savu priekšlikumu.

 

Savukārt labklājības ministre nepiekrita Siliņam un sacīja, ka "bumba ir pensionāru pārstāvju lauciņā". "Tagad LPF uzdevums ir pateikt, kurš no piedāvātajiem variantiem tiek akceptēts. "Jums ir zināmas summas, tāpat kā Jums ir zināms, ka naudas nav ne šogad, ne nākošgad. Bet jebkurā gadījumā tiks meklētas iespējas, kā, arī pie nepietiekamiem naudas līdzekļiem, pensiju indeksācija šogad tiktu atsākta," pauda ministre.

 

Senioru konsultatīvā padome šodien runāja arī par pensiju indeksācijas sistēmu kopumā. Padomes biedri vienojās, ka 2014.gadā, kad notiks atgriešanās pie regulāras pensiju indeksācijas, būtu jāpārskata modelis un veids, kā tiek veikta indeksācija, lai tas būtu iespējami taisnīgāks.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas