Maijā Latvijā turpinājusies cenu stabilitāte

Rīga, 10.jūn., LETA. Arī maijā novērota gada deflācija - patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar 2012.gada maiju, samazinājās par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Precēm cenas samazinājās par 0,1%, arī pakalpojumiem cenas kritās par 0,1%.  

Salīdzinot ar aprīli, maijā vidējais patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,1%. Precēm vidējais cenu līmenis nemainījās, bet pakalpojumiem pieauga par 0,3%.

 

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 1%.

 

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām šā gada maijā, salīdzinot ar pagājušā gada maiju, bija cenu kritumam transporta precēm un pakalpojumiem, sakaru pakalpojumiem, kā arī cenu kāpumam pārtikai.

 

Pārtikas grupā cenas pieauga dārzeņiem un kartupeļiem - par 15,2%, svaigai gaļai - par 4,2%, cepumiem un konditorejas izstrādājumiem - par 3,7%, augļiem - par 2,6%.

 

Savukārt lielākais cenu kritums bija vērojams tējai un kafijai - par 5,9%, olām - par 9,9%, maizei - par 3,2%, pienam un piena produktiem - par 1,4%.

 

Transporta grupā gada laikā cenas samazinājās degvielai par 6,2%, automašīnām - par 4,7%.

Telekomunikāciju pakalpojumi kļuva par 6,8% lētāki. Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākie cenu kāpumi bija vērojami mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumiem, tabakas izstrādājumiem, apģērbiem. Lētākas kļuva audio, video, foto un datu apstrādes iekārtas.

 

Lielākā ietekme uz patēriņa cenu pārmaiņām mēneša laikā bija cenu kāpumam pārtikai, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakai, kā arī cenu kritumam transporta precēm un pakalpojumiem.

 

Sezonālu faktoru ietekmē dārzeņu un kartupeļu cenas pieauga vidēji par 7,2%. Sadārdzinājās arī augļi - par 3,5%, sulas un atspirdzinošie dzērieni - par 2,9%, savukārt lētāka kļuva maize - par 5,9%, piens un piena produkti - par 1,6%, tēja un kafija - par 3,5%. Pieauga alkoholisko dzērienu cenas - par 0,9%, īpaši stiprajiem dzērieniem un alum.

 

Transporta grupā cenas samazinājās degvielai par 2,6%, aviobiļetēm - par 1,5%.

 

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākie cenu kāpumi bija vērojami apģērbiem, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumiem. Savukārt cenas samazinājās personīgās aprūpes precēm.

 

Jau ziņots, ka patēriņa cenu līmenis šā gada aprīlī, salīdzinot ar 2012.gada aprīli, samazinājās par 0,4%. Precēm cenas samazinājās par 0,4%, bet pakalpojumiem - par 0,3%.

 

Vidējais patēriņa cenu līmenis šā gada aprīlī, salīdzinot ar martu, nemainījās. Precēm vidējais cenu līmenis pieauga par 0,1%, bet pakalpojumiem nemainījās.

 

Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, aprīlī bija palielinājies par 1,2%.

 

Patēriņa cenas 2012.gadā palielinājās par 1,6%. Tai skaitā precēm cenas pieauga par 2%, bet pakalpojumiem - par 0,5%.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas