Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Maija otrā dekāde bijusi piecus grādus siltāka par normu

Rīga, 21.maijs, LETA. Maija otrajā dekādē vidējā gaisa temperatūra bijusi plus 15,8 grādi, 5,1 grāds virs normas, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija.

Aizvadītā dekāde bijusi ceturtā siltākā novērojumu vēsturē, bet vissiltākā šī dekāde bija Latvijas austrumu daļas iekšzemes rajonos, kur ilggadējā vidējā gaisa temperatūras norma tika pārsniegta par 6 grādiem.  

Ilggadējie novērojumi liecina, ka visā Latvijā vissiltākā maija otrā dekāde ir bijusi 1975.gadā - tās vidējā gaisa temperatūra bija plus 17,5 grādi.

 

Dekādes pirmā puse bija vienu līdz trīs grādus siltāka par normu. Turpmāk temperatūra krasi paaugstinājās, jau 16.maijā sasniedzot sešus, bet turpmāk septiņus līdz 10 grādus virs normas.

 

17., 18., 19.maijs pēc vidējās gaisa temperatūras bija siltākie atbilstošie maija datumi Latvijas gaisa temperatūras novērojumu vēsturē. Dienā gaiss sakarsa līdz plus 25, plus 29, 17. un 18.maijā vietām arī līdz plus 30 grādiem.

 

Piekrastē gaisa temperatūra bija mainīga atkarībā no vēja virziena. Vējam pūšot no jūras puses, tā noslīdēja zem plus 20 grādiem. Laikā no 17.maija līdz 20.maijam katru dienu tika uzstādīti jauni konkrētās dienas maksimālās gaisa temperatūras rekordi konkrētā vietā.

 

Arī dekādes nokrišņu daudzums Latvijā bija krasi mainīgs - no tikai 12% Ventspilī līdz lokāli lielam, četras līdz piecas dekādes lielām normām līdzvērtīgam, lietusgāžu nokrišņu daudzumam dažādās Latvijas vietās.

 

Vislielākais nokrišņu daudzums kopumā un vislielākie nokrišņu daudzuma teritoriālie kontrasti bija karstajā laika periodā. 18.maijā lokāli intensīvas lietusgāzes bija Kurzemes pusē - Ventspils novada Vičakos piecu stundu laikā nolija 4,2 dekādes normām līdzvērtīgs nokrišņu daudzums, bet ap 30 kilometrus attālajā Ventspilī visas diennakts nokrišņu daudzums bija tikai 0,4 milimetri.

 

Ar uzviju visas dekādes nokrišņu "plāns" 18.maijā tika izpildīts arī Kuldīgā, Rucavā un Saldū. 19.maijā un 20.maijā lokāli stipras lietusgāzes bija Latvijas austrumu daļā. 20.maijā četru stundu laikā Ainažos nolija 4,3 dekādes normām līdzvērtīgs nokrišņu daudzums, bet netālajā Salacgrīvā visas diennakts nokrišņu daudzums bija tikai 2,2 milimetri.

 

Intensīvajos gubu-lietus mākoņos veidojās arī pērkona negaiss. Šai dekādē Latvijā tas bija deviņās dienās no desmit, 18.maijā un 20.maijā aptverot gandrīz visu Latviju. Pērkona negaisa laikā lokāli stiprs bija arī vējš, brāzmās maksimālo ātrumu - 23 metrus sekundē - sasniedzot 13.maijā Rēzeknē un 18.maijā Rīgā. Vietām zemi sasniedza arī krusas graudi.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas