Maizītis: Advokāta Grūtupa birojā noklausīto telefonsarunu atšifrējumos divās minētajās civillietās pieņemti nelikumīgi tiesas spriedumi

Rīga, 4.okt., LETA. Augstākās tiesas (AT) Senāts, kas pārbauda 12 civillietas, kuras tiek minētas advokāta Andra Grūtupa biroja, iespējams, noklausītajās telefonsarunu izdrukās, konstatējis, ka divās no tām ir pieņemti nepamatoti un nelikumīgi tiesas spriedumi, šodien Saeimas Parlamentārā izmeklēšanas komisijā, kura pēta iespējamu pretlikumīgu un neētisku rīcību tieslietu sistēmā, sacīja ģenerālprokurors Jānis Maizītis.

Līdz šim atzinums saņemts par četrām no pārbaudāmajām lietām, aģentūru LETA informēja Ģenerālprokuratūras preses pārstāvis Andrejs Vasks.

 

Maizītis atzina, ka vēl nav izlemts, kā tālāk rīkoties ar šīm civillietām, jo spriedums tajās ir stājies spēkā. Taču ģenerālprokuratūra ir lūgusi papildus izvērtēt astoņas Grūtupa noklausītajās telefonsarunās minētās civillietas, kuras skatītas Rīgas apgabaltiesā.

 

Ģenerālprokurors prognozēja, ka, visticamāk, nāksies vērtēt vairāku tiesnešu ētikas pārkāpumus, bet disciplinārlietas pret viņiem nevarēs ierosināt noilguma dēļ.

 

Ja AT Senāts oktobrī iesniegs Ģenerālprokuratūrai visus pieprasītos atzinumus par Grūtupa telefonsarunās noklausītām civillietām, tad līdz 1.novembrim savu pārbaudi varētu pabeigt ģenerālprokuratūrā izveidotā prokuroru darba grupa.

 

Kopumā prokuroru grupa vērtē 20 civillietas, kuras ir minētas publiskotajās Grūtupa telefonsarunās. Maizītis pastāstīja, ka prokurori salīdzina žurnālista Lato Lapsas iesniegtās telefonsarunu izdrukas ar datiem par telefonsarunām, kas iegūti no SIA "Lattelecom". Ir skaidrs, ka reālo telefonsarunu ir bijis vairāk, un Maizītis pieļāva, ka noklausīto Grūtupa biroja telefonsarunu audio ieraksts, kā arī pārējo telefonu atšifrējumi "kaut kur ir" un vēl var tikt izmantoti kaut kādam mērķim.

 

Tomēr, atbildot uz deputāta Miroslava Mitrofanova (PCTVL) jautājumu, Maizītis sacīja, ka pagaidām nav pamata ierosināt krimināllietu pret Grūtupu, jo nav saņemts neviens iesniegums no tiesnešiem, kurus Grūtups būtu ietekmējis veikt nelikumības.

 

Nākamā parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēde notiks otrdien, 9.oktobrī, plkst.13.

 

Jau ziņots, ka saskaņā ar Saeimas prezidija un frakciju padomes lēmumu komisijā darbojas pa diviem deputātiem no katras frakcijas.

 

No Tautas partijas komisijā strādā Māris Krastiņš un Imants Valers, apvienību "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK pārstāv Dobelis un Imants Kalniņš, no partijas "Jaunais laiks" (JL) komisijā ir Ilma Čepāne un Solvita Āboltiņa, partiju "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" pārstāv Miroslavs Mitrofanovs un Nikolajs Kabanovs, "Saskaņas centru" (SC) - Jānis Tutins un Vitālijs Orlovs, Zaļo un zemnieku savienību - Ligita Silaraupa un Jānis Strazdiņš, Latvijas Pirmo partiju/"Latvijas ceļu" - Jānis Dukšinskis un Anatolijs Mackevičs.

 

Izveidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju rosināja partiju JL un SC Saeimas frakcijas deputāti.

 

LETA jau ziņoja, ka tikušas noklausītas Grūtupa biroja stacionāro tālruņu sarunas laika posmā no 1998. līdz 2000.gadam, un iespējams, ka tieši šo sarunu pārveidoti atšifrējumi publicēti grāmatā "Tiesāšanās kā ķēķis".

 

Ja sarunu atšifrējumi ir autentiski, proti, ja šādas sarunas tiešām ir notikušas, tās rada aizdomas par iespējamām koruptīvām saitēm, nelikumīgu un neētisku rīcību tieslietu un iekšlietu sistēmā, arī visaugstākajā līmenī.

 

Grāmatā publicētie sarunu atšifrējumi varētu radīt aizdomas par "pareizo" tiesnešu sarunāšanu konkrētām civillietām, "pareizu" spriedumu gatavošanu - pat tādu, kurus tiesnesim nodiktē advokāts, tiesvedības taktikas saskaņošanu starp tiesnešiem un advokātiem u.c.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas