Maizītis: Skandalozās tiesnešu un advokātu telefona sarunas noklausījies profesionālis

Rīga, 2.nov., LETA. Prokuratūra konstatējusi, ka tiesnešu un advokātu telefona sarunas, kas radījušas nopietnu krīzi tieslietu sistēmā, ir tikušas noklausītas un to ir darījis pietiekami profesionāls cilvēks, šodien tiesnešu ārkārtas konferencē atzina ģenerālprokurors Jānis Maizītis.

Viņš tiesnešus informēja, ka viņam un īpaši izveidotās prokuroru darba grupas prokuroriem nav šaubu, ka žurnālista Lato Lapsas Ģenerālprokuratūrā iesniegtajos sarunu atšifrējumos krievu valodā un grāmatā ir runa par noklausītām sarunām.

 

"Mēs nerunājam par iespējami noklausītām sarunām, bet noklausītām sarunām," akcentēja Maizītis, atgādinot, ka iepriekš izskanējuši jautājumi, kādēļ prokuratūra vispār nodarbojas ar "it kā grāmatas, it kā iesnieguma" pārbaudi un vērtē lietas, kur stājušies spēkā spriedumi.

 

Ģenerālprokurors skaidroja, ka sākotnēji prokuratūrā vērsies Lapsa un lūdzis vērtēt, vai sarunu saturs neliek domāt par pārkāpumiem. Saņemot iesniegumam pievienotās sarunu izdrukas krievu valodā, kuros nav bijuši mainīti bijušo un esošo amatpersonu - advokātu, tiesnešu, prokuroru un citu - uzvārdi, prokuratūra konstatējusi, ka materiāli ir pietiekami profesionāli.

 

Maizītis uzsvēra, ka telefona sarunas ir noklausītas nelikumīgi, ko apliecina arī šā gada 29.augustā pieņemtais lēmums atcelt nolēmumu izbeigt kriminālprocesu par advokāta Andra Grūtupa telefona sarunu noklausīšanos. Patlaban šo procesu izmeklē Drošības policija.

 

Prokuratūrā izveidota darba grupa, kas pieprasījusi civillietas, kas apspriestas sarunās, un tās salīdzinātas ar vispārzināmiem faktiem un informāciju, ko pieprasījuši resoriskās pārbaudes veicēji.

 

Uz jautājumu, kā pārbaude var beigties, Maizītis sacīja, ka patlaban nav saskatāms pamats vai iespējamība sākt kriminālprocesu saistībā ar tiesnešu rīcību. Sarunās minētie notikumi ir seni, un senos notikumos dažbrīd pat mēdzot būt grūti saskatīt kriminālnodarījuma pazīmes.

 

Pēc Maizīša teiktā, "aizdomu ēna - bija vai nebija noziedzīgs nodarījums - paliks neatrisināta".

 

Sarunu izdrukas, kas pieprasītas par šo laika posmu, apliecinājušas, ka sarunas ir notikušas un tās - iesniegtās un grāmatā atspoguļotās - patiešām atbilst tiem zvaniem, kas notikusi minētajā laika posmā.

 

Prokuratūra aicinājusi sniegt paskaidrojumus personām, kas minētas sarunu lietā. Atbildes iespējams sagrupēt, proti, atsevišķas personas atbildējušas apstiprinoši, atzīstot, ka tādas sarunas, kādas minētas Lapsas iesniegumā un grāmatā, patiešām notikušas. Atsevišķas personas gan norādījušas, ka dažas intonācijas varētu būt neprecīzas.

 

Daļa personu pieļāvušas iespēju, ka sarunas notikušas, bet norādījušas, ka neatceras vai nevar paskaidrot, vai sarunas patiešām ir bijušas tādas, kā atspoguļotas. Trešā personu grupa sacījusi, ka sarunas neatceras un nevēlas paskaidrot, vai tādas ir bijušas.

 

Maizītis piebilda, ka prokuratūrā uzsāktā pārbaude tuvojas savam noslēgumam.

 

LETA jau ziņoja, ka resoriskās pārbaudes laikā par Rīgas apgabaltiesas (RAT) un Augstākās tiesas (AT) tiesnešu darbu konstatēti tiesnešu ētikas kodeksa pirmā, otrā un trešā kanona pārkāpumi.

 

Maizīts sacīja, ka par to, kuri tiesneši ētikas kanona normas nav ievērojuši, prokuratūra bijusi gatava informēt AT priekšsēdētāju Andri Guļānu, RAT vadītāju Juri Stukānu un tieslietu ministru Gaidi Bērziņu (TB/LNNK), taču secinājusi, ka tas nebūtu taisnīgi, jo tad šiem tiesnešiem tiesnešu konferencē tiktu pievērsta nepamatoti liela interese.

 

Prokuratūra šo informāciju ir gatava sniegt tuvākajās nedēļās.

 

Maizītis nenoliedza, ka atsevišķās situācijās prokuroriem vai viņam pašam "būs jāpieņem arī kāds kriminālprocesuāls lēmums".

 

Prokuratūra AT lūgusi atzinumus par 21 civillietu, kas izskatīta pamatā RAT un AT. AT senators sniedzis atzinumu par 17 lietām, divi atzinumi vēl "ir ceļā" un divi tiek gatavoti.

 

Divās civillietās, kas bijušās RAT lietvedībā, spriedumi pieņemti, būtiski pārkāpjot materiālo tiesību normas, neatkarīgi viens no otra secinājis gan AT senators, gan prokurori.

 

Viens šis pirmās instances spriedums nav pārsūdzēts, un abi lietas dalībnieki patlaban ir likvidēti un izslēgti no Uzņēmumu reģistra.

 

Savukārt viena civillieta, kur saskatīti pārkāpumi, izskatīta visās trīs instancēs, un spriedums stājies spēkā.

 

Maizītis uzsvēra, ka patlaban nav skaidrs, ko darīt tālāk, un viņš būtu gatavs piedalīties diskusijā par to, kā rīkoties.

 

Ģenerālprokurors pauda gatavību pieņemt lēmumu par kriminālprocesa ierosināšanu tikai tādā gadījumā, ja tiks saskatīta ļoti augsta iespējamība, ka pieļauti pārkāpumi.

 

AT Senāts, kas pārbauda 12 civillietas, kuras tiek minētas advokāta Andra Grūtupa biroja, iespējams, noklausītajās telefonsarunu izdrukās, konstatējis, ka divās no tām ir pieņemti nepamatoti un nelikumīgi tiesas spriedumi, iepriekš Saeimas Parlamentārā izmeklēšanas komisijā, kura pēta iespējamu pretlikumīgu un neētisku rīcību tieslietu sistēmā, sacīja Maizītis.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas