Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Mazumtirdzniecība martā atgūstas

Mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums martā pārsniedzis februāra rādītāju par 2,9%. Centrālā statistikas pārvalde šo pieaugumu izskaitļojusi salīdzināmās cenās un pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem.

Šajā gadījumā aprēķini nav veduši tādā virzienā kā par janvāri, kad neizlīdzināts sarukums pret pagājušā gada decembri izlīdzinājās līdz 4% pieaugumam.

 

Martā ir bijis pat otrādi - neizlīdzinātais pieaugums pret februāri par 13% pēc izlīdzināšanas kļuvis par 2,9%. Lielāko daļu izlīdzinājuma noteikusi dienu skaita atšķirība februārī un martā. Trīs dienas tomēr ir 1/10 daļa no mēneša, kas attiecīgi palielina tirgotāju bruto ieņēmumus. Ar savu izlīdzināšanas procedūru statistiķi atgādina, ka šiem papildieņēmumiem pretī stāv papildizdevumi par tirdzniecības un ražošanas jaudu uzturēšanu atbilstoši garākā laika periodā.

 

Savu ieņēmumu un izdevumu attiecību katrs uzņēmums izrēķinās pats,
bet CSP cenšas parādīt kopējo tendenci. Konkrētajā gadījumā mazumtirdzniecības dati iekļaujas diskusijā par to, vai tiešām Latvijas ekonomika no sarukuma pārgājusi uz palielināšanos kaut par procenta desmitdaļām mēnesī.

 

Salīdzinot ar tirdzniecības apjomu pagājušā gada martā, šogad saglabājies sarukums par 7,4%. Tas ir pašsaprotami, jo dažu mēnešu laikā, kopš vismaz optimisti saskata Latvijas ekonomikas atlabšanas pazīmes, nav iespējams atgūt visu, kas tika zaudēts kritumā jau kopš 2008. gada.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas