Naftas cenas sasniedz jaunu rekordu

Singapūra, 26.okt., LETA--REUTERS. Naftas cenas piektdien sasniedza jaunus rekordus, kas galvenokārt skaidrojams ar ģeopolitisko saspīlējumu Tuvajos Austrumos pēc Turcijas draudiem vērsties pret kurdu nemierniekiem Irākas teritorijā, kā arī ASV paziņojuma par jaunām sankcijām pret Irānu.

Tādējādi turpina palielināties bažas par naftas piegāžu pietiekamību šajā ziemas sezonā.

Naftas cenu pieaugumu veicināja ziņas par ASV jēlnaftas krājumu samazināšanos pagājušajā nedēļā, pretēji analītiķu prognozētajam jēlnaftas krājumu pieaugumam, kā arī ASV dolāra vērtības mazināšanās.

ASV vieglās jēlnaftas cena decembra piegādēm piektdien sasniedza visu laiku augstāko līmeni - 92,22 dolārus (45,46 latus) par barelu, tādējādi pirmo reizi pārsniedzot 92 dolāru līmeni.

Kopš šā gada sākuma ASV vieglās jēlnaftas cena ir palielinājusies par apmēram 50%.

Tomēr ASV vieglās jēlnaftas cena joprojām atpaliek no inflācijas izlīdzinātā 1980.gada aprīlī sasniegtā visu laiku augstākā līmeņa - 101,7 dolāriem (50,14 latiem) par barelu.

Arī "Brent" jēlnaftas cena Londonas biržā piektdien sasniedza jaunu rekordu - 89,3 dolārus (44,02 latus) par barelu, pirmo reizi pārsniedzot 89 dolāru par barelu līmeni.

Kā jau ziņots, ASV amatpersonas ceturtdien pavēstīja, ka Vašingtona, cenšoties pārliecināt Teherānu apturēt savu kodolprogrammu, kā arī "teroristiskās" aktivitātes, vērsusi jaunas sankcijas pret kopumā 20 Irānas uzņēmumiem, bankām un atsevišķām personām, kā arī pret Aizsardzības ministriju.

Savukārt Turcija intensificējusi uzbrukumus Kurdistānas Strādnieku partijas (PKK) bāzēm gar Irākas robežu, kopš parlaments pagājušajā nedēļā atļāva karaspēkam ieiet Irākas ziemeļos, lai dotu triecienus nemiernieku bāzēm.

Spriedze pieauga pēc tam, kad PKK kaujinieki svētdien no slēpņa uzbruka turku militārajai patruļai, nogalinot 12 un sagūstot astoņus turku karavīrus.

Tajā pašā laikā naftas eksportētājvalstu organizācijas OPEC pārstāvji uzskata, ka naftas piegādes tirgum ir pietiekamas un cenu pieaugums galvenokārt skaidrojams ar dolāra vērtības mazināšanos, kā arī spekulatīvu investīciju pieplūdumu tirgū.

OPEC pārstāvji arī atklāj, ka šobrīd netiek plānots lemt par turpmāku OPEC naftas ieguves apjoma palielināšanu, tādējādi cenšoties samazināt cenas.

Sākot ar šā gada 1.novembri, OPEC palielina naftas ieguves apjomu par 500 000 barelu dienā, tomēr ASV un citas valstis uzstāj, lai organizācijas naftas ieguves apjoms tiktu palielināts arī turpmāk.

Kā jau vēstīts, analītiķi prognozē, ka naftas cenas tuvākajā laikā varētu sasniegt 100 dolāru (49,3 latus) par barelu līmeni, līdz 2010.gadam palielinoties līdz 150 dolāriem (73,95 latiem) par barelu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas