Naftas cenas sasniedz jaunus rekordus

Londona, 29.okt., LETA--AFP/REUTERS. Naftas cenas pirmdien sasniedza jaunus rekordus, kas galvenokārt skaidrojams ar saspīlējumu Tuvajos Austrumos pēc Turcijas draudiem vērsties pret kurdu nemierniekiem Irākas teritorijā, kā arī ASV paziņojuma par jaunām sankcijām pret Irānu.

Tādējādi turpina palielināties bažas par naftas piegāžu pietiekamību šajā ziemas sezonā.

 

ASV vieglās jēlnaftas cena decembra piegādēm pirmdien sasniedza visu laiku augstāko līmeni - 93,20 dolārus (45,67 latus) par barelu, tādējādi pirmo reizi pārsniedzot 93 dolāru līmeni.

 

Kopš šā gada sākuma ASV vieglās jēlnaftas cena ir palielinājusies par apmēram 50%.

 

Tomēr ASV vieglās jēlnaftas cena joprojām atpaliek no inflācijas izlīdzinātā 1980.gada aprīlī sasniegtā visu laiku augstākā līmeņa - 101,7 dolāriem (49,83 latiem) par barelu.

 

Arī Londonas biržas galvenā tirgotās naftas - "Brent" jēlnaftas - cena Āzijas tirgū pirmdien sasniedza jaunu rekordu - 90 dolārus (44,1 latu) par barelu.

 

Tajā pašā laikā naftas eksportētājvalstu organizācijas OPEC pārstāvji uzskata, ka naftas piegādes tirgum ir pietiekamas un cenu pieaugums galvenokārt skaidrojams ar dolāra vērtības mazināšanos, kā arī spekulatīvu investīciju pieplūdumu tirgū.

 

OPEC pārstāvji arī atklāj, ka šobrīd netiek plānots lemt par turpmāku OPEC naftas ieguves apjoma palielināšanu, tādējādi cenšoties samazināt cenas.

 

Kā jau ziņots, Naftas eksportētājvalstu organizācijas OPEC jēlnaftas groza cena piektdien sasniedza kārtējo rekordu - 84,8 dolārus (41,55 latus) par barelu, teikts OPEC paziņojumā.

 

Tādējādi OPEC naftas groza cena pirmo reizi pārsniegusi 84 dolāru par barelu līmeni.

 

Termins OPEC naftas grozs (OPEC Reference Basket of crudes) tika oficiāli ieviests 1987.gada 1.janvārī, un kopš 2007.gada septembra tā vērtību nosaka 12 naftas šķirņu cenu vidējie rādītāji pasaules tirgū: "Saharan Blend" (Alžīrija), "Girassol" (Angola), "Minas" (Indonēzija), "Iran Heavy" (Irāna), "Basra Light" (Irāka), "Bonny Light" (Nigērija), "Arab Light" (Saūda Arābija), "Murban" (Apvienotie Arābu Emirāti), "BCF 17" (Venecuēla) "Kuwait Export" (Kuveita), "Qatar Marine" (Katara) un "Es Sider" (Lībija).

 

Analītiķi prognozē, ka naftas cenas tuvākajā laikā varētu sasniegt 100 dolāru (49 latu) par barelu līmeni, līdz 2010.gadam palielinoties līdz 150 dolāriem (73,5 latiem) par barelu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas