Nākamgad pieaugs akcīzes likme degvielai

Rīga, 9.aug., LETA. Finanšu ministrija (FM) izstrādājusi grozījumus likumā par akcīzes nodokli, kas paredz, ka benzīna akcīzes nodoklis no nākamā gada pieaugs par 1,7 santīmiem par litru, bet dīzeļdegvielai - par 1,4 santīmiem par litru, aģentūru LETA informēja FM Komunikāciju departamentā.

 

Eiropas Savienības (ES) direktīvas prasību dēļ izstrādātie grozījumi paredz palielināt akcīzes nodokļa likmes benzīnam, petrolejai, dīzeļdegvielai un šo produktu sajaukumiem ar biodegvielu. Tāpat paredzēts precizēt citas likuma normas.

 

Kā skaidroja FM, Latvijai degvielas akcīzes nodokļa likmes no nākamā gada 1.janvāra ir jāpārskata trīs iemeslu dēļ.

 

Pirmkārt, Latvijai pārejas periodā līdz 2011.gadam pakāpeniski ir jāsasniedz ES direktīvā noteiktās minimālās akcīzes nodokļa likmes naftas produktiem - benzīnam 359 eiro (251 lats) par 1000 litriem, dīzeļdegvielai - 330 eiro (231 lats) par 1000 litriem.

 

Tā kā Latvijā ir zemāka patērētāju pirktspēja un dzīves līmenis, salīdzinot ar citām ES dalībvalstīm, ir panākts pārejas periods pakāpeniskai akcīzes nodokļa palielināšanai bezsvina benzīnam līdz 2011.gadam, dīzeļdegvielai un petrolejai līdz 2013.gadam. Pārejas periods nepieciešams, lai mazinātu nodokļu sloga negatīvo ietekmi uz iedzīvotāju maksātspēju.

 

Otrkārt, pārejas periodā ES direktīva nosaka Latvijai starpposmu - ar 2008.gadu Latvijā degvielas akcīzes nodoklim ir jābūt ne mazākam kā 323 eiro (226 lati) par 1000 litriem benzīna un 274 eiro (191 lats) par 1000 litriem dīzeļdegvielas.

 

Treškārt, saskaņā ar direktīvu ES dalībvalstīm, kas nav piesaistījušas savu nacionālo valūtu pie eiro, katru gadu oktobra pirmajā darba dienā ir jākoriģē nacionālās akcīzes nodokļa likmes nacionālajā valūtā uz nākamā gada 1.janvāri, lai tās atbilstu direktīvās noteiktajām likmēm eiro.

 

Nacionālās nodokļu likmes nav jāmaina tikai tad, ja nepieciešamais nacionālo nodokļa likmju palielinājums nepārsniedz 5 eiro (3,5 latus) vai 5%, neatkarīgi no tā, kura summa ir mazāka. Atbilstoši direktīvas prasībām, Latvijai ir jāpalielina nodokļa likmes bezsvina benzīnam, petrolejai un dīzeļdegvielai.

 

Tādēļ Finanšu ministrijas izstrādātie grozījumi likumā par akcīzes nodokli paredz, ka no nākamā gada akcīzes likmes bezsvina benzīnam būs 323 eiro jeb aptuveni 226 lati par 1000 litriem, bet dīzeļdegvielai un petrolejai būs 274 eiro jeb aptuveni 192 lati par 1000 litriem.

 

Salīdzinot ar pašreizējām likmēm, tas nozīmētu akcīzes nodokļa pieaugumu benzīnam par 1,7 santīmiem litrā un dīzeļdegvielai - par 1,4 santīmiem litrā. Pašlaik akcīze benzīnam ir 206 lati par 1000 litriem, dīzeļdegvielai - 178 lati par 1000 litriem.

 

"Lukoil Baltija R" padomes priekšsēdētāja vietnieks Haims Kogans aģentūrai LETA prognozēja, ka no nākamā gada degvielas cenas palielināsies atbilstoši akcīzes pieaugumam - benzīnam par 1,7 santīmiem par litru un dīzeļdegvielai - par 1,4 santīmiem. "Lukoil" ievēros šo principu un degvielas cenas uz šī rēķina vairāk nepalielinās.

 

Kogans norādīja, ka jau šovasar degvielas cenas ir samērā stabilas un nepieaug. Arī ziemās parasti cenas nepieaugot, tāpēc var prognozēt, ka patlaban esošā degvielas cena arī varētu būt tuvu tai, kādai tiks pievienota jaunā akcīze.

 

Bažas gan radot likumprojektā iekļautā norma par akcīzes nodokļa pieaugumu degvielai, kas sajaukta ar biodegvielu, kas radīs papildu izmaksas tirgotājiem, kuriem no kopējā apjoma ir jānodrošina noteikti apjomi biodegvielu saturošas degvielas. Ja šāda norma kļūs par obligātu, degvielas cena varētu kāpt pat par 2,7 santīmiem litrā.

 

Grozījumus likumā par akcīzes nodokli ir paredzēts iekļaut 2008.gada budžeta likumprojektu paketē, un Finanšu ministrijai paredzēts uzdot veikt eiro un lata likmju salīdzināšanu un likmes pārrēķinu oktobra pirmajā darba dienā un iesniegt attiecīgus precizējošus grozījumus uz likumprojekta otro lasījumu Saeimā.

 

Līdzīgi kā Latvijai, arī Lietuvai un Igaunijai ir piešķirts pārejas periods nodokļa likmju paaugstināšanai. Tomēr Igaunija jau ar nākamā gada 1.janvāri plāno palielināt akcīzes nodokli bezsvina benzīnam līdz ES minimālajam līmenim - 359 eiro par 1000 litriem.

 

Savukārt dīzeļdegvielai nodokļa likmi Igaunijā plāno paaugstināt līdz 302 eiro par 1000 litriem. Lietuvai ar nākamā gada 1.janvāri ir jāpalielina akcīzes nodoklis bezsvina benzīnam un dīzeļdegvielai, līdzīgi kā Latvijai. Latvijai un Lietuvai piešķirtie pārejas periodi ES minimālā nodokļa līmeņa sasniegšanai bezsvina benzīnam un dīzeļdegvielai ir vienādi.

 

Likuma grozījumos iekļauti arī vairāki precizējumi, kas attiecas uz nodokļa atmaksu par tabakas izstrādājumiem, kas tiek iznīcināti uz ķīlas līguma ar VID izmantošanu kā nodrošinājuma veidu, kā arī uz akcīzes preču krājumu inventarizāciju. Tāpat tajā plānots precizēt un uzlabot arī citas atsevišķas normas pēc nodokļu administrācijas pieredzes un uzņēmēju ierosinājumiem.

 

Grozījumi likumā izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē, un tos vēl skatīs valdībā.

 

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs pauda atbalstu FM izstrādātajiem grozījumiem likumā par akcīzes nodokli un sacīja, ka šis esot īstais brīdis, lai šādi grozījumi tiktu ieviesti.

 

Pēc Latvijas Bankas prezidenta teiktā, pašlaik esot jāizdzīvo inflācijas periods, lai tad, kad inflācija valstī kritīsies, neparādītos jauni faktori, kas to varētu paaugstināt. "Es atbalstu, ka FM ir izdarījusi visu to, kas viņai ir jādara, lai nākotnē mums nebūtu nekādu šķēršļu tieši pirms eiro ieviešanas," teica Rimšēvičs.

 

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas